22 Февруари 2026неделя23:22 ч.

Глен Диктеров ще свири за първи път в България

Концертмайсторът на Нюйоркската филхармония ще бъде солист на Класик ФМ М-Тел оркестър на 30 март

/ брой: 70

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2041

Един от най-популярните за своето време цигулари и концертмайстор на прочутата Нюйоркска филхармония - Глен Диктеров, ще свири в четвъртия поред концерт от цикъла "Музиката на Америка", който гостува на Европейския музикален фестивал, научи ДУМА от Наталия Бицова. Любимият цигулар на семейство Рейгън ще се представи за първи път пред българската публика на 30 март от 19.30 ч. в зала "България". Заедно с българския диригент Григор Паликаров и Класик ФМ М-Тел оркестър той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър, оп. 35 на Корнголд. Гостите ще чуят и Увертюра "Кандид" на Ленард Бърнстейн и Симфония 9 "Из новия свят" на Дворжак.
Цигуларят Глен Диктеров се утвърждава в световен мащаб като един от най-прочутите концертиращи артисти от своето поколение. Неговите изключителни музикални заложби се проявяват още на 11-годишна възраст, когато той осъществява своя солов дебют с Концерт за цигулка от Чайковски с Филхармонията на Лос Анджелис. През 1980 г. Глен Диктеров постъпва в Нюйоркската филхармония като концертмайстор и оттогава всяка година изнася и солови концерти с оркестъра. Глен Диктеров е свирил и в Белия дом по покана на семейство Рейгън, които често са слушали негови изпълнения. Като солист той е свирил и на турнето на Нюйоркската филхармония в Азия през 1998 г., което включва концерт в Голямата зала на народите в Пекин.
Глен Диктеров е близък и с режисьора Стивън Спилбърг, и композитора Джон Уилямс. Многократно на сцена е изпълнявал произведения на обичания филмов композитор Уилямс, чиято музика предизвика грандиозен възторг в България на първия концерт от цикъла "Музиката на Америка" през януари. Глен Диктеров е изпълнителят на цигулковите сола на филмовата музика за "Повратна точка", "Недосегаемите", "Интервю с вампир", анимациите на "Дисни" - "Аладин" и "Красавицата и звяра", и др.
Цикълът "Музиката на Америка", който се организира от "Кантус фирмус" и фондация "Америка за България", ще гостува в програмата на тазгодишното, единайсето поред, издание на Европейския музикален фестивал. Билети за концерта се продават на касата на "Кантус фирмус" в зала "България", както и на сайта www.ticketsbg.com. Цените са от 12 до 40 лева.


 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ