14 Юли 2025понеделник17:18 ч.

Глобата за валидиране в градския транспорт на София отпада

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 269

Столичната община се отмята от свои решения за промени в тарифната политика в градския транспорт на София след силния обществен натиск. Шефът на Столичния общински съвет Георги Георгиев изненадващо обяви, че ще внесе предложение за  премахване на глобата от 3 лева за невалидирана абонаментна карта. Той допълни, че ще разговаря с колегите си и за връщане на месечните карти за една линия или за метро. Георгиев освен това си изми ръцете с Центъра за градска мобилност, чийто шеф е човек на ГЕРБ - Димитър Дилчев. Той бе обвинен, че не е разяснил на столичани новостите от януари. Затова шефът на СОС даде на ръководството на ЦГМ "жълт картон". Георгиев смята, че като цяло столичани харесвали новата система, проблемът бил основно в липсата на информационна кампания. 

Междувременно Дилчев бе изслушан от съветниците в комисията по транспорт към СОС. Той заяви, че не е в позиция да коментира решенията на общинския съвет, и предостави само данни за закупените пътни документи за последните месеци. За първите 8 дни на годината са заредени 80 000 билета 30+ и едва 3500 60+. Валидациите на документи са над 1,5 милиона. 5835 ученици са закупили годишни карти, студентите с такъв документ са 2478, а младежки карти до 26 години са си взели 1797 човека. 

По-рано през деня омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до общината, в което алармира за голям брой жалби, свързани с променените условия за пътуване в градския транспорт от 1 януари. Тя настоя за преразглеждане на новата тарифна политика и запазване на превозните документи, даващи възможност за пътуване според нуждите на ползващите градски транспорт. Още през юли Ковачева предупреди в писмо до председателя на СОС, че с готвените промени не се постига задоволяване на транспортните потребности на пътниците.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ