13 Юли 2025неделя22:41 ч.

Годишен доклад: На опашката сме по конкурентност в Европа

Големите разходи на енергия са основен проблем за българската икономика

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 610

Бизнесът в България се възстановява след пандемията от КОВИД-19, но оставаме на опашката в Европа по конкурентоспособност. Това сочи Годишникът на световната конкурентоспособност за 2022 г. на Института за развитие на управлението (IMD, Швейцария), чиито данни са цитирани от Центъра за изследване на демокрацията.
През 2022 г. България заема 53 място от общо 64 държави, което показва липса на напредък от 2021 г. насам. Отчита се влошаване с пет позиции в сравнение с 2020 г. и с петнадесет позиции в сравнение с 2009 г., началото на 12-годишното властване на ГЕРБ. Силно обезпокоителен е фактът, че дългосрочните фактори за конкурентоспособност продължават да са в застой. Вероятността за положителни реформи или напредък в обозримо бъдеще остава ниска, като това може да се промени само чрез подходящи корективни мерки при формирането на политиките, държавното управление и бизнес лидерството, посочва се в доклада, отчитат от IMD.
В годишника пише още, че на този фон българската конкурентоспособност е изложена на геополитически сътресения и нарастваща инфлация, предизвикана от разходите за енергия. Съществен проблем са непоследователните политики в областта на енергетиката и климата. Риск носят още конфронтацията между изпълнителната и съдебната власт, липсата на надеждно антикорупционно правоприлагане и ограничените инвестиции в научно-изследователска и развойна дейност.
Към 2022 г. българската икономика почти напълно се е възстановила от икономическите последици от пандемията, въпреки че сега както предприятията, така и домакинствата изпитват негативните последици от повишаването на цените на енергията. След инвазията в Украйна енергийно интензивната икономика беше негативно засегната от енергийната си зависимост от Русия.
Скоковете на цените на енергията и продължаващите смущения в световната верига на доставките доведоха до най-високите нива на инфлация, наблюдавани в последното десетилетие. По този начин уязвимостта на обществото, засилена от продължаващата криза, представлява потенциална заплаха за индекса на бедността и жизнения стандарт, посочва се в анализа.
В годишника се отчита, че страната остава на същото място, но бележи подобрения в повечето от икономическите й показатели (14 от 20). Понижава се обаче значително класирането на България по отношение на пазара на труда (от 23 на 46 място) и по отношение на публичните финанси (от 21 на 38 място).
Годишникът подчертава, че България продължава да подобрява конкурентоспособността си в областта на международната търговия, като страната заема 19 място от общо 63. Макар че основният й партньор при износа остава ЕС, България е постигнала значително увеличение на експорта си и за трети страни.
По отношение на международните инвестиции обаче страната е паднала до 60 място. В това отношение е изключително важно България да положи повече усилия за привличане на преки чуждестранни инвестиции чрез подобряване на регулаторната си рамка и предоставяне на подходящи финансови стимули на заинтересованите компании, препоръчва докладът.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ