13 Май 2024понеделник11:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Горим от немарливост и хлабаво законодателство

98% от пожарите у нас са предизвикани от човешко действие или бездействие, при едва 2% причината са мълнии

/ брой: 181

автор:Дума

visibility 36

България гори! И в буквалния, и в преносния смисъл на думата. "Сезонът" на пожарите е в разгара си, а в августовските жеги огнищата се разпространяват като зараза.
Червен код за опасност от пожари вече е обявен за цяла Източна България - областите Ямбол, Стара Загора, Хасково, Сливен, Ямбол, Бургас, Шумен, Варна и Добрич. Но същият висок риск има и на отделни места в Кърджалийско, Плевенско, Великотърновско, сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН. Оранжев код пък е обявен за части от областите Видин, Монтана, Плевен, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Перник, Кюстендил. При оранжевата степен за опасност са възможни много силни пожари с частично или пълно въвличане на дървесните корони.
На този пламтящ фон превантивната дейност става все по-трудна и сложна. Само за последното денонощие във Варненско са гасили 15 пожара, възникнали в сухи треви и храсти. И ако огнището в Слънчев бряг се води овладяно, вече 14-и ден продължава гасенето на пожара в Рила. За неговото потушаване до момента са похарчени над 600 000 лв.
Често упрекваме природата, но за тези пожари е виновен единствено човекът. Немарливост и безотговорност - това е. Забраниха пушенето на публични места, но за горите такава забрана няма. Обикновено се твърди, че все повече пожари са в резултат на умишлен палеж и хиляди декари гора се унищожава. Ако е така, странно защо това деяние в крайна сметка не се криминализира, а не само да завършва с глоби. Очевидно подобен род палиативен "контрол" и "грижа на държавата" си имат своето обяснение. Едва ли някой е в състояние да каже колко пъти например е променян Законът за горите. И какво - резултатът за опазването на природните паркове е нулев... Бушуват пожарите, разрастват се, а държавните мъже мъдруват. Какво ли ще измислят още?

Кой всъщност пали горите?

Въпросът не е риторичен, а поставен съвсем на място, защото пожарите опропастиха нашите родни гори за толкова кратко време през последните лета, че някак си оправданията с жегите и "природната стихия" стават все по-неубедителни. Точно обратното - изглежда като целенасочена дейност с цел бизнес, който обаче удря като бумеранг всички ни...
Да погледнем например към статистиката от миналата година. От общо 167 пожара в страната най-голям е бил броят им в Софийско - 26, и в Ловешко - 29. Сборът на опожарените площи само в тези две регионални дирекции е почти 80% от всички опожарени горски територии в цяла България. 73 на сто, или 663 хектара от общата опожарена площ са залесени, като най-големият дял в тях е общинска собственост - 47%. Държавната е 37%, а частната е 16%.
Като основни причини за възникването на горските пожари от Изпълнителната агенция по горите посочват на първо място умишленото опожаряване на стърнища (69 бр.), следват предизвиканите по небрежност - 57, по неизяснени и неизвестни причини - 20, и забележете - едва 3 на брой - предизвикани от мълнии. Това означава, че 98 на сто от пожарите са плод на човешко действие или бездействие и едва 2% - естествени.

Проблемите си ги влачим от години

Остаряла техника, недостиг и липса на пожаротехническо въоръжение и аварийно-спасително оборудване в звената по пожарна безопасност, липса на резервни части, апарати и маски - все проблеми, които намират подобаващо място във всевъзможни доклади, отчети, справки, но които така и не им намират решение. Очевидно инвестицията на държавата в този род дейности не е неин приоритет.
Е, няма как при такава тънка политика с евтини сметки да претендираме за онзи професионализъм и за качество, което да отговаря на съвременните стандарти. Защото само с героизъм и себеотрицание на огнеборците тая работа не става. Затова ще продължаваме да разчитаме на специализираните хеликоптери на армията или на съседните ни държави и на помощ от тяхна страна, която дано не се налага.
"Хеликоптерите на българската армия са сравнително евтини спрямо това, което е на международния пазар. Тъй като те са държавни, ние имаме споразумение с тях, приблизително между 3500 и 5000 лв. на час работа на място струва дейността на хеликоптер за един час гасене. Толкова струва на Запад, само че в евро, а закупуването на един хеликоптер от този клас тръгва от 12 млн. евро и надминава 20 млн. евро", обясни пред БиТиВи директорът на пожарната, главен комисар Николай Николов.
Твърде често умишлените пожари са свързани с     
безогледното изсичане на горите  

Едва ли има човек в държавата, който да не е чувал за "дървената" мафия, но досега нито едно управление не се е захванало сериозно да я пресече. Преди време Бойко Борисов уж обяви война на "горската мафия", но си остана само със заканите.  
Трябва да е ясно, че с война никой не е решил проблемите си. Тя по-скоро е индикатор, че те съществуват и признание за отсъствието на интелектуални усилия за постепенното им разрешаване, защото те не са проблеми само на една заинтересована страна. Обявяваме за враг субект или субекти, но забравяме за обективните условия, обусловили проблемите. Ако те продължат да са налице, просто други субекти ще се появяват непрекъснато и ще захранват проблемите.
Ето какво четем във фейсбук страницата на сайта "Биволъ" отпреди ден в тази връзка: "Ако обичате природата и българската гора, не ходете в Странджа, за да не страдате! "Природният парк" е превърнат в едно грозно сечище от ГЕРБ-ерастката мафия. Будистките мантри за мораториум на износа на дървесина и ограничаване на варварската сеч са пълна лъжа", пише в коментара, който завършва с думите: "На Странджа-баир гората" ще остане само в Ботевия стих и в спомените ни. Небивал в цялата еволюция погром върху природата тече в тази бивша уникална планина. Имала лошия късмет да попадне под българско стопанисване." Екип на "Биволъ", който в сряда е бил в Странджа, сигнализира, че за по-малко от час по пътя за Малко Търново се е разминал с над 20 ТИР-а и камиона с изсечен дъб и бук, отиващи към пристанище Бургас. Някои от ТИР-овете били с трупи на над 200 години.
И какво излиза в крайна сметка? Мораториуми, "грижа за националната сигурност", превантивен контрол, "европейски програми" по залесяване - всичко е вятър работа. Или половинчата, с цел усвояване на едни пари... От началото на годината са изгорели 5 хил. декара гора в 145 пожара, което струва 10 млн. лева на бюджета. Справката съобщи преди ден зам.-министърът на земеделието Георги Костов. Колко ли още гори и пари ще изгорят заради немарливост и хлабаво законодателство?

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 15

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 19

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 16

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 13

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ