14 Май 2024вторник14:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Говорещи" речници спасяват редки езици

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 52

Изчезващи езици, говорени само от малка група хора по света, могат да бъдат спасени благодарение на социалните мрежи, интернет, както и на така наречените "говорещи" речници. Лингвистите вече създадоха 8 такива проекта. Дигиталните речници включват над 32 000 написани думи и 24 000 аудиозаписа на хора от отдалечени краища на света, за които редките езици са майчини.
Инициативата е част от проекта "Трайни гласове" на "Нешънъл джиографик". "Говорещите речници са и ще бъдат един от най-добрите ресурси, с които разполагаме, в битката ни за опазване на силез", казва Алфред Лейн от Орегон, един от малкото останали хора, говорещи перфектно езика на коренното американско население. Други речници включват матукар панау, говорен в Папуа Нова Гвинея от едва 600 души. Преди екипът от американски учени да започне работа по проекта 3 години по-рано, езикът никога не е бил записван и не се е писало на него. Общността, говореща матукар панау, поискала езикът им да влезе в глобалната мрежа, преди да разбере какво е интернет. След като в селото им били докарани компютри, получили възможност да чуят езика си онлайн. Речникът на матукар панау съдържа 3045 думи, 3035 файла и 67 снимки.
Други застрашени езици са чавакоко, говорен в отдалечена северна пустиня в Парагвай, Ремо, сора и хо - в Индия, и туван - в Сибир и Монголия. Осем речника са посветени на келтските диалекти. В момента се създават много нови дигитални проекти, уточняват лингвистите, тъй като около половината от 7000 езика на света се очаква да изчезнат до края на века.

Пак скандал с РС Македония

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 88

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 57

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 64

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ