23 Юли 2025сряда15:46 ч.

Говорите ли европейски?

/ брой: 169

автор:Калина Йотова

visibility 2598

През април Франция и Италия са нарушили "духа" на Шенгенското пространство със спора си относно притока на тунизийски имигранти. В същото време обезпокоителното прехвърляне на горещия имигрантски картоф, или по брюкселски казано - предприетите от Рим и Париж мерки - все пак са били в съответствие с правилата на зоната за свободно движение. Изводът направи европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом след неколкомесечен анализ на събитията.
Шах с пешката! Естествено тълкуването на шенгенските правила така, както дяволът чете евангелието, представлява много обезпокоителна дейност. Без изобщо да се взема предвид дали подобно снизходително отношение е общовалидно за всички в ЕС. Далеч по-смущаващо е, когато буквата на закона придобива акробатична гъвкавост, при която не само няма дух, а той се превръща в призрак или сянка. Правилата имат ковкост като за пръв между равни, макар невинаги да касаят едни и същи обекти. Вижда се, независимо дали се отнася до евентуална процедура заради репатриране на роми, затваряне на граници заради наплив на имигранти или възобновяване на митническите проверки по границите на своя глава.
Всъщност сложният език на Брюксел неведнъж е обърквал европейците и ги е отблъсквал от бюрократичните му институции. Но извън лингвистичните парадигми, чрез подобни становища езикът на ЕК казва много повече от Европа "на два гласа" или на "три скорости". Но най-много говори за формулата "всеки сам за себе си".
Процесът на европейската интеграция, довела до създаването на Европейския съюз, е най-амбициозният и най-успешният пример за мирно международно сътрудничество в световната история. През последния половин век Европа либерализира търговията, координира макроикономическите си политики и централизира вземането на регулаторни решения. Въпреки проблемите и разногласията относно единния пазар и особено тежкото състояние на единната валута, повечето нови закони и наредби, отнасящи се до търговските и финансовите въпроси, идват от Брюксел, а не толкова от националните столици. Безспорно ЕС е допринесъл за разпространението на безпрецедентен просперитет, мир и демокрация в целия регион. Въпреки това не всичко е наред в Брюксел. Призракът на бюрократичния деспотизъм, обсебил континента, обаче е нищо в сравнение с фантома на непонятността.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ