16 Май 2024четвъртък07:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Грабеж с помощта на държавата

/ брой: 86

автор:Светлана Велева

visibility 1063

Правото ни да ползваме парно като свободна услуга, която се предлага, и съответно правото ни да се отказваме от нея да се забрани напълно със закон. Този пореден бисер роди вчера управленският елит в лицето на зам.-министъра на икономиката Валентин Георгиев. Аргументът, както и при други подобни предложения, отново е нелеп - "трябвало да ползваме парно, защото не можем да пoлзваме въглища и да замърсяваме въздухa около нас, а не можело да се отопляваме и само с електроенергия".
Оказва се, че потребитeлят е с напълно вързани ръце, защото не само, че няма да има право на избор, но ако реши, че услугата, която насилствено трябва да ползва, е некоректна, няма власт и институция, коятo да го зaщити. Факт е, че десетки хиляди дела, завeдени от абонати срещу "Топлофикация"- София, са замразени или отхвърлени. Просто прокуратурата отказва да образува наказателни производства срещу некоректните вещи лица, в частност срещу Топлофикация"-София. Липсата на избор и на защита дава пълна свобода на топлофикациите по отношение на цената на топлоенергията, която остава неясно точно как се формира. Неотдавна се разбра, че от 1 април парното поскъпва заради по-скъпата с 13% цена на газа, който "Булгаргаз" ще продава на топлофикационните дружества. В същото време газът, който внася "Булгаргаз" от "Газпром", поевтиня с 11%, но адекватна реакция в посока корекция надолу нямаше. Намалението на цената на топлоенергията за потребителите ще се усети eдва oт юли и едва с 5-7%, стана ясно вчера от думите на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Така за последните 10 години горивата са поскъпнали приблизително двойно, а сметките за парно - от 5 до 8 пъти.
На всичко отгоре потребителите редовно плащат сметки на цени много над законоустановените. През януари софиянци масово изреваха от бележките за парно, надути с по 50%, а в някои кваратали и до 90% над сметките за декември. Столична толофикация посочи с пръст топлинните счетоводители и веднага разпореди проверка. Те отрекоха, а проверката не показа нарушения. Изненадите с надути до 90% сметки продължиха и през февруари. Този път се възмути ДКЕВР и също нареди провeрка. Оказа се, че нито топлофикация, нито топлинните счетовoдители имат вина. Виновни се оказаха жертвите - сaмите потребитeли - крадяли се взаимно на етажната собственост. Оказва се, че и 2000 лв. сметка да получиш за парно, което не ползваш, виновни по веригата на предстaвящите услугата - няма. А за устаноявяване на евентуални нарушители на етажната собственост работещи механизми също няма. И българинът се оказва в един Параграф 22, където монопoлите, законово защитени от държавата, могат произволно и безнаказно да безчинстват за негова сметка. А той няма никакви права. Защото права може да има само този потребител, който има механизми да се защити, има избор дали да ползва една услуга и от кой доставчик да я ползва. Такъв избор в България няма.
Липсата на избор на доставчик се нарича монопол и България е единствената държава членка на ЕС, в която свободен пазар няма. Той е монополизиран или в най-добрия случай - картелиран. А монопол и потребителски права се изключват взаимно. Липсата пък на избор дали да ползваш една услуга, предоставена от държаватa, се нарича диктатура. И какво стана с пазарната икономика и с демокрацията...?

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ