25 Април 2024четвъртък02:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Градските жени са по-заплашени от остеопороза

"Социалистическата" закуска и вечеря пазят костите, стресът ги подяжда

/ брой: 76

автор:Аида Ованес

visibility 2059

Стресираната жена има по-бърза костна загуба отколкото тази, която се радва на спокоен живот, казва доц. д-р Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология в Александровска болница. Той добавя, че в момента няма директни проучвания, но медицинските доказателства са достатъчно. Освен това градските жени са по-податливи на остеопороза, отколкото живеещите на село. Тази зависимост са установили българските специалисти в резултат на скринингово проучване, проведено в рамките на  Националната програма за профилактика и ограничаване на остеопороза (2006-2010 г.). Движението, по-продължителното излагане на слънце, храната, начинът на живот са причина за това, пояснява доц. Боянов.
- Едно кафе "изяжда" добавения от 100 мл мляко калций към костта.
- "Диетата" за здрави кости е обичайната закуска от социалистическо време - 100 г сирене, филийка с масло (заради витамин Д) и чаша прясно мляко, а за вечеря - кашкавал и кофичка кисело мляко, обяснява доц. Боянов.
Вземането на калций под формата на хранителна добавка напоследък е спорно.
- Поне 30 мин. дневно и поне 5 дни седмично енергично ходене. Преодоляването на земната гравитация е едно от условията за предпазване от чупливи кости. Известно е, че заради престоя в безтегловно състояние космонавтите са много застрашени от остеопороза.
- Цигарите и прекомерните количества алкохол също подяждат костта. Над 11% от жените, които са счупили бедрена шийка в резултат на остеопороза, са дългогодишни пушачки.
- Поне 15 мин. дневно ръцете до лактите и краката до коленете да се излагат на слънце. Това е минималната "доза" витамин Д за възрастните дами. Той се образува по естествен път под влияние на слънчевите лъчи и транспортьорът на калция до костите. Затова все повече специалисти напоследък  препоръчват жените след 65 г. да приемат капки витамин Д през зимата. За всички възрасти зимното слънце е недостатъчно. Затова някои се опитват да го заместят със солариум, но лекарите смятат, че това не е добър избор. В същото време, за да съхраним кожата си от вредните слънчеви лъчи, през лятото се мажем със защитни лосиони. Но ако те са с фактор над 15, възпрепятстват образуването на витамина.
Лекарят може да назначи изследване за стойностите на витамин Д в кръвта, когато пациентът има необяснимо ниска костна плътност или фрактури, или данни за много нисък прием на калций и витамин Д, или ако е измерен калцият и фосфорът в кръвта и е установено, че те са ниски, или е изследвано отделянето на калций в урината и е установено, че то е много ниско, казва доц. Боянов. За жалост у нас има много малко лаборатории, които го правят. Доскоро някои изпращаха кръвта за изследване в чужбина. Видими прояви на недостиг на витамина при млади хора няма. При възрастните и най-вече жените в менопауза, се забелязва засилване на костната загуба, а в тежките случаи и фрактури, които не са чисто остепорозни. Тази болест се нарича остеомалация, обяснява доц. Боянов.

Добрата новина

е, че лечение има и в България се предлагат всички лекарства за остеопороза, които са и на световния пазар. Е, за разлика от повечето европейски страни у нас НЗОК поема само 25% от стойността им и това е причината повечето пациентки да се лекуват само година-две. Златен стандарт е групата на бифосфонатите - своеобразни аналози на веществото, което е в основата на костната тъкан. Те ограничават болестното разграждане на костта.
На световния аптечен пазар, както е у нас, вече има и нов препарат, който е разработен на съвършено нова основа. Той имитира природата и почти следва естествения цикъл на изграждане и разграждане на костната тъкан. Идеята за препарата, който се прилага веднъж на 6 месеца, е дошла от... космонавтите. Американските учени го разработили въз основа на дългогодишни изследвания на космонавти. Така се ражда нова молекула, която блокира работата на остеокластите, преди да са достигнали костта, и стимулира пълноценната работа на остебластите. Биопрепаратът е подходящ и за новодиагностицирани, и за вече лекувани с други лекарства пациенти - жени и мъже. Очаква се той да бъде включен в позитивния списък, след което и част от стойността му да бъде поета от здравната каса.


Гради се 3 месеца, руши се за 2 седмици

"Детството и юношеството са като спестовна касичка за костите - колкото повече се трупа до 20-25 г., толкова по-бавно се изразходва след 30 г. Нещо повече - профилактиката на остеопорозата започва от утробата - още в бременността си жената трябва да се грижи за костното здраве на бебето си. Затова за здравето на 20-годишните вече е твърде късно тепърва да разберат що е то остеопороза", казва д-р Родина Несторова.
Като всяка тъкан в човешкия организъм и в костта протичат 2 процеса - на рушене, който продължава около 2 седмици. В него активна роля играят остеокластите. Другият процес е на изграждане (обновяване) на костната тъкан, в който доминират остебластите. Той продължава около 3 месеца. Така годишно човек губи около 10% от костното си вещество, а на всеки 10 години се сдобива с "нов" скелет. Остеопорозата е заболяване на обмяната на костите, при което разграждането има надмощие. Заболяването се характеризира с ниска костна маса (намаляване на количеството на костта) и влошена архитектура (качеството) на костта, което води до повишена чупливост. Съвременните лекарства помагат на костта да поддържа цикъл, близък до естествения. Дори 1-2% възстановена костна плътност за година лекарите смятат за успех. Добре е на няколко години приеманите препарати да се сменят, казва доц. Румен Стоилов, шеф на отделение "Възпалителни ставни заболявания" в столичната болница "Св. Иван Рилски".


Рибата - доставчик на "слънчевия" витамин

Мастноразтворимият витамин Д заедно с калция и магнезия имат важно значение за формирането здравината на костите. Той помага за повишаване на защитните сили и регулиране на клетките, пази от някои видове рак, от  псориазис, туберкулоза, допринася за пазене на равновесие. Недостигът на витамина води до обилно изпотяване, раздразнителност, деформации и дори чупливост на костите, мускулна слабост.
Сред храните, които са с най-високо съдържание на витамин Д, са резличните видове риба - черен дроб на треска (храната с най-висока концентрация на витамина), херинга, сом, сьомга, скумрия, соево мляко, краве масло и др.
Засилване на съдържанието на витамин Д в храните е един от акцентите в подготвяната от български специалисти втора Национална програма за борба с остеопорозата.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ