19 Ноември 2025сряда20:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Греховната" Русия

/ брой: 198

автор:Юри Михалков

visibility 1517

Редица политически среди и медии на Запад промиват мозъците на хората, че Русия била виновна за сегашната енергийна криза и използвала енергетиката като политическо оръжие. Тази теза бе опровергана както от първия дипломат на ЕС Жозеп Борел, така и от канцлерката Ангела Меркел. Но трезвите им оценки, че "Газпром" си изпълнява задълженията с точност до секундата, не сработват и нищо чудно след изявленията на Владимир Путин преди и по време на форума "Руска енергийна седмица" върху страната му да се излее нова порция помия от манипулативния казан на западната политическа мисъл.

Ето, Путин обеща Русия да доставя допълнителни количества газ за Европа, за да паднат там цените и да се нормализират нещата. При това бе казал, че всеки ще получи толкова газ, колкото поиска. Значи руският газ може да озапти кризата на Стария континент, която направо отнесе диверсифицирания му пазар и високата му корпоративна култура.  

А кажете сега - не използва ли руският президент енергетиката като икономическо и политическо оръжие? Не е ли виновен Путин, че помага на Европа с недемократична суровина?

Една от причината за енергийната истерия е, че грамотната пазарна икономика проспа момента за рутинното зареждане на газовите хранилища, вероятно защото лятото бе горещо и някои явно са си повярвали, че зимата ще бъде по-топла. Глобално затопляне има все пак! Зареждането започна месец по-късно (през септември) и вместо с обичайните 80% хранилищата бяха напълнени със 70% и по-малко. Е, не е виновна Русия, че енергетиката на ЕС е блеела за празните хранилища? Не носи ли отговорност авторитарният Путин задето не е тропнал по масата и не е заповядал на ЕС да налива газ през юли и август? 

Друга причина за кризата е, че втечненият газ, включително на САЩ, избяга на азиатския пазар, който брои повече за него от Европа. Е, не е ли виновна Русия, че пазарните закони са такива? Че Европа се стиска да даде повече за топлина и уют, а и уж по-големият ѝ брат Вашингтон я заряза в студа и хукна към стоплящите печалби?

Обвиняват Русия също, че направила "Северен поток 2", за да заобиколи враждебната ѝ Украйна. Впрочем, "Газпром" пълни украинските тръбопроводи с договорените количества газ, но повече не може, защото те са ръждясали и повредени на 80 процента. Няма да издържат по-високото налягане на по-големите количества и ще гръмнат. И до екокатастрофа може да се стигне. А кажете сега, не носи ли грях Русия, че независима и проевропейска Украйна суверенно е занемарила газопреносната си система? Не е ли виновен Путин, че заобикаля потенциална екокатастрофа? И е готов безаварийно и безотказно да доставя синьото гориво за Европа.

При тая санкционна инерция дали пък ЕС не трябва да накаже Русия заради ползите от нея?   

 

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ