14 Юли 2025понеделник02:37 ч.

Здраве

Грозде, куркума и канела борят захарната болест?

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 2485

На всеки 5 минути някой в Австралия е диагностициран с диабет - най-бързо развиващото се хронично състояние на континента. С увеличаването на разпространението му все повече хора приемат хранителни добавки с надеждата да намалят риска от заболяването. Но колко ефективни са те, питат учени от Университета в Южна Австралия (UniSA). Те изследвали ефикасността на някои от най-често използваните добавки (често наричани "хранителни лекарства") за управление на диабета и неговите рискови фактори.

Прегледът установил, че "хранителните лекарства" ресвератрол (съединение от грозде), куркумин (от куркума) и канела са ефективни в борбата с различни елементи на диабета, включително регулиране на глюкозата, подобряване на инсулиновата резистентност и намаляване на холестерола. 

Изследователите открили, че канелата може да намали нивата на кръвната захар на гладно при диабет тип 2, куркуминът може да подобри инсулиновата резистентност при предиабет и диабет тип 2, а ресвератролът може да намали нивата на глюкоза и да подобри инсулиновата резистентност. Учените тествали тези добавки върху хора със затлъстяване, но нито едно не оказало значително влияние върху загубата на тегло.

Според д-р Еванджелин Манциорис от изследователския екип "хранителните лекарства" имат своето място в лечението на диабета, но поддържането на здравословно тегло, физическа активност, следването на план за здравословно хранене са най-важните фактори, защото диабет тип 2 е предотвратим в почти 60% от случаите.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ