14 Септември 2025неделя10:08 ч.

Хаотичният вирус

/ брой: 121

автор:Аида Паникян

visibility 1828

Човек никога не е подготвен до посрещне лошото. Освен, когато вече е в по-лошото. Така е и с държавите, и със здравните системи в настоящата ситуация. Всички в света и на Стария континент разхлабиха противоепидемичните мерки, подлъгани от лицемерното поведение на коварния КОВИД. Подведена е и България. Ала човечеството не може да не следва съвременния ритъм на живот, не може икономика и социални дейности да спрат. Но пък човеците уж са умните същества на планетата. За малка държава като България, с несилна икономика, с болен, беден и застаряващ народ, с куца здравна система, крепяща се основно на ентусиазма на лекари и сестри, най-вероятно е необходима повече хитрост, за да изиграем подмолния вирус. 12 хиляди фенове на стадиона би бил добър приход за футболните клубове. А какво става, ако 1/100 от тях след мача дадат положителна проба? Колко фирми и администрации ще спрат работа за дезинфекция и какви финансови загуби ще претърпят? Колко болници и медицински персонал ще бъдат ангажирани за лечението им? Какви суми за болнични ще плащат работодатели и НОИ? Колко ще струва на данъкоплатците карантината? 

Тези въпроси са приложими и към събиранията на зрелостниците в нощни заведения, които уж не са точно абитуриентски балове. И в двата случая предпазването от заразата клони към 0 заради неконтролируемите емоции. А не става дума за жизненоважни дейности. София вече изпусна контрола! Варна 40 дни нямаше положителни проби, вече има! 

Господа управляващи, не се самозабравяйте с "разхлабването", за да не избодете очите на кретащия български бизнес, вместо да му изпишете веждите! Експерт вече предупреди: от няколко седмици епидемията у нас напусна регулярния етап и влезе в хаотичния. За да не тръгне към турбулентния, топката е в полето на управниците. Само те могат да използват инструментите и механизмите на властта, за да опазят жив електората си за следващите избори. 

Иначе и пренасочените над 20 милиона евро от кохезионната политика в помощ на здравната ни система и в подкрепа на нейния отговор на КОВИД-19 няма да стигнат в надлъгването с вируса. 

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 7721

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 6933

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 7582

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 6179

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 6202

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 6026

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 7044

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 7099

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 4492

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 5411

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 7751

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 6371

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ