20 Ноември 2025четвъртък02:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка ЕМИЛИЯ КОСТАДИНОВА

На фокус

Хартиената бюлетина сваля резултата за ДБ и ПП*

Най-чувствително ще е увеличението при БСП, но без да се крадат гласове от никого

/ брой: 227

автор:Димитър Димитров

visibility 1914

Димитър ДИМИТРОВ, зам.-председател на ЦИК


Промените в Изборния кодекс и връщането на хартиената бюлетина като опция за гласуване във всяка една секция възбуди партиите да се обвиняват взаимно в опити за кражба на гласове. През "флашката" или през "салфетките".
Механизмът, по който се гласува - с хартия или с машини, наистина влияе на изборните резултати. Но не през кражба или някакви други машинации, а през активността.
Това показва сравнението на данните от последните избори. Като анализът не включва секциите извън страната и тези с мобилна избирателна секция, защото в тях броят на гласувалите е по принцип близък до броя на избирателите в избирателния списък и "изкуствено" завишава числата, отразяващи участието в гласуването.
Защитниците на машините твърдят, че гласуването с устройства не представлява проблем за никого. Разликата между 35 и 50% гласували в секциите, в които има само машинен вот, и тези с хартиен (в секциите с под 300 избиратели и в момента се гласува само с хартиена бюлетина) обаче категорично

оборва опорката за отсъствието на технологична бариера

при гласуването с машина.

За част от гражданите машините не са задължително, а принудително условие за участие. При много предпазлива оценка гласуването с "хартия за всеки" би повишило участието с между 200 и 250 хиляди гласоподаватели. Много вероятно е връщането на подобен сегмент гласоподаватели към участие да промени структурата на парламентарното представителство.
Ако вземем сегашната структура на парламента със седем формации, добавени гласове при хартиено гласуване е допустимо да очаква БСП. При това с най-значима тежест, тъй като разликата между 9,08 и 13,84%, без да е най-голяма, е критична за социалистите заради ограничената при тях възможност за увеличаване на потока гласове от вота извън страната. Допълнителна добавка биха отчели и ДПС, и ГЕРБ, което ясно обяснява защо точно тези партии подкрепят връщането на хартиените бюлетини във всяка секция.
Дебело обаче трябва да се подчертае, че никой не краде гласове от никого.
В общата структура на гласовете може да се очаква негативен ефект за всички останали партии за всяка от тях в различна степен. Въпреки че числата изглеждат заплашително за коалицията "Демократична България", много по-драматични биха били последствията за "Продължаваме промяната".
Хартиена бюлетина за всеки няма да помогне на партията на Кирил Петков и Асен Василев да съхрани доминиращата позиция в евентуално парламентарно мнозинство.
Появата на нови, примерно 200 хиляди, избиратели в сравнение с последното гласуване

би добавило 6-8 мандата за ГЕРБ, 3-4 за ДПС и примерно толкова за БСП

Симетрично в същия размер биха се редуцирали парламентарните групи на останалите партии. Най-слабо би била засегната групата на "Възраждане".
Параметрите на подобен сценарий в общи линии лежат в основата на истеричната гама от реакции на предложенията за промени в Изборния кодекс. Истерични симптоми се появяват след травматични преживявания, каквото без съмнение е прекратяването на мандата на последното редовно правителство. Любопитна е и реакцията - 100 предложения за промени в Изборния кодекс. Освен трите на БСП, останалите са в жанра народно творчество.

* Заглавието е на редакцията

Вестник "24 часа"

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ