14 Юли 2025понеделник13:24 ч.

Хайл, съдии!

В Германия все още се борят да забранят партията на "наследниците на Хитлер"

/ брой: 292

visibility 296

Олга Николова

В Германия набира скорост кампанията срещу Националдемократическата партия (НДП), чиито привърженици често ги наричат "наследници на Хитлер". С настояването да се забрани организацията вече излязоха премиерите на всичките 16 региона на страната. Бундесратът - втората камара на германския парламент, представляваща отделните провинции на федерално ниво, на 14 декември реши да подаде съдебен иск срещу Национал-демократическата партия. Въпреки искането на премиерите засега нищо не може да се направи - те самите не могат да се обърнат към конституционния съд. Сега нещата са в ръцете на централните власти. Засега обаче инициативата не е подкрепена от канцлера Ангела Меркел и колегите й във федералното правителство, които се опасяват, че акцията срещу НДП ще се провали.
НДП от своя страна се обърна миналия месец към съда за потвърждаване на своята легитимност. "Подадох петиция в конституционния съд в Карлсруе за признаването на законосъобразността на партията", обяви лидерът на партията Холгер Апфел. Той подчерта, че ако молбата му бъде отхвърлена, той е готов да се обърне към Европейския съд по човешките права.

Цели на НДП са преди всичко имигрантите

Процедурата за забраната на партията може да продължи дълги години. Разглеждането на делото във Федералния конституционен съд може да продължи много месеци. За решението за забрана на НДП трябва да гласуват 6 от 8-те членове на съда.
Формално Националдемократическата партия не е свързана с нацистите от времето на Хитлер - идеологията на последните в Германия е строго забранена. Въпреки това за никого в страната не е тайна, че НДП по всякакъв начин култивира духа на Третия райх. Много неща показват това: и приликата на партийната символика със символиката на НСДАП, и акциите в подкрепа на войниците от вермахта, и начинът на поздрав между членовете на партията - всичко това копира нацисткото наследство. И последно - за носталгията за Германия от времето на фюрера открито говорят както бивши, така и действащи членове на НДП.
Хора от ръководството на НПД открито омаловажават престъпления на германците по време на Втората световна война и поставят под въпрос неоспоримата от историците вина на Германия за войната. Същото важи и за Холокоста, който НПД омаловажава. Партията нарича германската конституция диктат, който бил наложен от западните сили след 1945 година.
По думите на бившия ръководител на филиала на партията в Шлезвиг, Голщайн Юрген Герг, съпартийците му "винаги са се ориентирали по нацистите, особено при изграждането на структурите на НДП". "Някой се възхищава от Хетлир, друг и от Химлер. Така или иначе обаче всички те чувстват връзка с нацистката държава", цитира го Лента.ру. Това потвърждава и бившият високопоставен функционер на партията Уве Лутхардт, напуснал НДП заради неприемане на идеологията й. В интервю пред "Шпигел" той разказа, че ръководството на партията смята за своя цел възраждането на Третия райх, чиято сигурност трябва да осигуряват щурмовите отряди на СА.
И ако към думите на Лутхардт, който е обиден на националистите, може да се отнесем с известно съмнение, то сегашният лидер на партията Холгер Апфел едва ли ще шикалкави. Най-ярко позицията на НДП характеризират думите на Апфел за младежката организация, която той оглавяваше до 1999 година: по данни на Дойче веле политикът открито е призовавал младите партийни активисти да са по-агресивни, отколкото редовите членове, и им е давал за пример войниците от вермахта и от СС.
Колкото до агресията - съдейки по материалите в печата, всички участници в партията добре са усвоили това качество. Според версията на Лутхардт, гръбнакът на партията са хора, които той нарича неуспели. "Двойкаджии, изключени от образователните учреждения, алкохолици, които никой не взима, хулигани", нарича бившите си съпартийци Лутхардт. Политологът Армин Пфал-Траугбер, цитиран от Дойче веле, смята, че основно към НДП се ориентират младежи от бедни семейства.
При това, твърди Лутхардт, в партията просто няма умерено крило. В платформата, приета през 2010 година, се говори за необходимостта от създаване на национал-социалистическа държава вместо сегашната имигрантска. Процесът на интеграция на чужденците в германското общество националистите наричат геноцид. Един от лозунгите на партията е "Германия за германците". Освен това в програмните си намерения НПД се обявява за провеждането на национален референдум за връщането на смъртното наказание в Германия.
Би трябвало битката с подобни "наследници на Хитлер" на германското общество, чиято толерантност към нацизма е равна на нулата, да е обречена на успех. Меркел и нейните колеги обаче имат основания да не бързат да подкрепят инициативата за забраната на НДП. Тяхната нерешителност се базира на исторически прецедент.
През 2001 година федералното правителство заедно с горната и долната камера на парламента (бундесрата и бундестага) подадоха общ иск в конституционния съд, настоявайки националистическата партия да бъде обявена извън закона. Тогава никой не се съмняваше как ще завърши това дело. Две години по-късно обаче молбата беше отхвърлена, след като стана ясно, че междувременно много хора от Службата за защита на конституцията (германското контраразузнаване) са били внедрени в партията - смята се, че около 15 процента от членския състав на НПД са именно такива тайни агенти, т.е. служители на контраразузнаването. Явно властите не желаят да се откажат от своите шпиони в НДП.
Новата спирала в противопоставянето между властите и НДП бе провокирана от разкриването през 2011 г. на неонацистката банда "В националсоциалистическа нелегалност" (NSU), която е извършила 10 убийства - жертвите са били основно имигранти. През същата година заради подозрения за връзки с бандата бе арестуван един от ръководителите на НДП Ралф Волебен, който, както смята следствието, е подкрепял неонацистите от Тюрингия. Нещо повече, има съмнения, че NSU просто е била бойно крило на НДП.
Сега обаче канцлерът Ангела Меркел изрази опасения, че НДП може да стане по-силна, ако и този повторен опит за забрана се провали. Други специалисти пък твърдят, че приемането на решението за забрана ще доведе до засилване на нелегалните дейности на партията и би я направила още по-опасна за обществеността. Коалиционният партньор на Меркел Ото Фрики от Християнския демократичен съюз заяви в интервю пред британския в. "Дейли телеграф", че проектът отново няма да успее и че борбата с партията трябва да се води по друг начин. Борбата с екстремистите трябва да се води със силни аргументи.

Социологически проучвания показват, че три четвърти от германците подкрепят забраняването на НПД.



Националдемократическата партия на Германия (НПД) е основана през 1964 година. Смята се за идеен последовател на Германската Райхспартия (ДРП), която престава да съществува година по-късно, през 1965-а. Още с появата си НПД прегръща германската националистическа идеология и принципи. Критиците й виждат в нея предимно шовинистично-националистическа и реваншистка формация. От 2004 година насам НПД е представена в парламента на провинция Саксония, а от 2006 г. - в Мекленбург-Предна Померания, където, въпреки известни загуби на гласове, биват преизбрани. Предполага се, че числеността на партията е близо седем хиляди души. Националдемократическата партия, която е по-радикална от сходните партии във Франция, Великобритания и Холандия, е финансирана с около 1 милион евро годишно от данъкоплатците.
Подкрепата за НДП сред младежите на възраст между 18 и 24 години достига 15 процента. Сред лицата на възраст от 25 до 34 години привържениците им са също много - 12 процента. Най-голяма подкрепа за крайно-десните има сред безработните (15%) и работниците (9 процента).

 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ