17 Юни 2024понеделник11:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хормоните се влияят от сезоните

/ брой: 28

автор:Дума

visibility 135

Изследване, обхванало 3,5 милиона души, установи, че човешките хормони се променят със сезоните, макар колебанието им да е малко, съобщи "Сайънс алърт".

В края на лятото е пикът на хормоните от хипофизата, които участват в контрола на репродуктивната дейност, метаболизма, стреса и лактацията.

Периферни органи под контрола на хипофизата, като произвеждащите полови хормони или щитовидния хормон Т3, са най-активни през зимата. Тестостеронът, естрадиолът и прогестеронът се променят най-много в края на зимата или пролетта.

Резултатите са най-убедителното доказателство досега, че хората имат вътрешен сезонен часовник, който се отразява на хормоните ни в зависимост от годишното време. Задвижващият го механизъм не е известен, но авторите на изследването, ръководени от А. Тендлър и А. Таней, допускат, че има целогодишна мрежа за обратна връзка между хипофизата и периферните жлези в тялото.

Това не се различава от известното за животните, при които флуктуация в някои хормони води до сезонни промени в репродукцията, дейността, растежа, пигментацията, миграцията. При северните елени, например, през зимата намалява лептинът и това снижава потреблението на енергия, намалява телесната температура и им пречи да се възпроизвеждат. Резус макаците, които живеят близо до Екватора, овулират значително повече след мусоните и така малките им се раждат преди началото на влажния сезон.

За изследването са използвани израелски здравни бази данни. Резултатите от него са публикувани в сп. "Протоколи на американската Национална академия на науките".

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1554

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1441

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1304

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1632

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1545

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1683

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1519

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ