13 Май 2024понеделник21:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И други искат предоговаряне на плановете за устойчивост

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 39

Рискът правителствата на Европейския съюз да не могат да изразходват най-големия пакет от помощи в историята си нараства, тъй като страните се борят да спазват сроковете, наложени от Брюксел. За това признават официални представители от четири европейски държави пред "Ройтерс". Те искат да се започнат преговори за предоговаряне на плановете за възстановяване и устойчивост. Това се случва по-малко от две години след одобрението им. 

"Ако не бъдат използвани всички средства, това ще навреди на репутацията на ЕС", смята Мануел Идалго, старши сътрудник в Центъра за икономическа политика Esade, базиран в Мадрид мозъчен тръст. Крайният срок, до който трябва да са направени всички инвестиции и реформи, част от националните планове, е август 2026 г. А следпандемичния план за възстановяване е в размер на 724 млрд. евро.

Въпросът за удължаването на този срок ще бъде труден, тъй като изисква единодушие от 27-те членки на блока, което ще изисква одобрение от парламента на всяка страна, включително Унгария и Полша, които вече са в конфликт с ЕС и може да използват подкрепата си като лост. ЕС замрази средствата, предназначени за Унгария и Полша.

Без удължаване на сроковете обаче ще е трудно - държавите вече изостават. Въпреки че основните етапи и цели трябва да бъдат постигнати до август 2026 г., 70% от безвъзмездните средства и заемите трябва да са били отпуснати до миналата година, а останалите - до 2023 г. По данни на Европейския съюз обаче действителната сума, поета до момента, е около 20%. Сред отличниците са Испания, Италия, Франция и Хърватия, които могат да се похвалят с изплатени между 30 и 50% от средствата по националните си планове.

Получателите на средствата казват, че нарастващите цени на суровините, причинени от войната в Украйна, и затрудненията във веригата на доставки са забавили изпълнението на проектите за възстановяване. Румъния и Португалия са двете страни, които настояват най-много за удължаване на крайния срок след 2026 г., а Испания и други източноевропейски страни подкрепят техните искания, съобщава източник, запознат с преговорите. 

По-силен тласък на идеята може да бъде даден през втората половина на 2023 г., когато Испания ще поеме председателството на Европейския съюз.

България също изостава с изпълнението на своя план, като над десет законопроекта, които могат да отключат второто плащане за страната, чакат в парламента и съществува реална хипотеза те да не бъдат приети от настоящия парламент. Това би означавало забавяне от графика с поне няколко месеца, а задачата, която депутатите дадоха на служебното правителство за предоговаряне на въглеродните ангажименти на България може допълнително да забави прогреса на страната по механизма. Иначе към България вече официално бяха отправени няколко призива от страна на Европейската комисия за забързване с оставащата работа по Плана за възстановяване.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 457

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 463

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 507

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ