16 Юли 2025сряда07:58 ч.

И Париж скастри Будапеща

Унгарският медиен закон накара редица европейски страни да се питат годна ли е Унгария да поеме председателството на ЕС

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 239

Франция обяви, че новият закон за медиите, приет в Унгария, нарушава европейското законодателство за свобода на медиите и призова останалите членове на Европейския съюз да предприемат действия срещу него, съобщи "Ройтерс". Говорителят на френското правителство и министър за бюджета Франсоа Бароан заяви във вторник, че законът е несъвместим с прилагането на идеите за свобода на медиите, ратифицирани в европейските договори. "Текстът, приет в Унгария, е поразителен. Това е дълбока промяна на свободата на печата и безспорно Франция подобно на други страни от ЕС призовава за изменение на текста", подчерта Бароан.
Няколко държави-членки на ЕС вече разкритикуваха Унгария по повод на закона, въвеждащ нов регулатор по отношение на медиите. Той е доминиран от назначения на управляващата партия "ФИДЕС", който ще надзирава цялата информационна продукция и има правомощията да налага сериозни глоби на частните медии, на които се препоръчва да бъдат "балансирани". "Френската позиция и позицията на всички държави-членки на ЕС трябва да бъде достатъчно силна на политическо и дипломатическо равнище, така че унгарското правителство да може да има по-спокойно президентство", каза Бароан във връзка и с поетото председателство на ЕС от страна на Унгария. Френската Социалистическа партия разкритикува жестоко закона като "много лош знак за Европа и за свободата на пресата". Според Унгария законът "отговаря на съответните европейски стандарти".
Сред първите, реагирали на закона, беше и външният министър на Люксембург Жан Аселборн, който зададе въпроса дали Унгария е годна да поеме председателството на ЕС.
Откакто премиерът Виктор Орбан пое властта в Унгария, страната няколко пъти влезе в конфликт с Брюксел. Страната прекрати отношенията си с Международния валутен фонд и предприе нестандартни финансови мерки за намаляване на бюджетния дефицит и стимулиране на икономическия растеж. В понеделник Европейската комисия обяви, че разследва законността на кризисните данъци, въведени от унгарското правителство в телекомуникациите, продажбите на дребно и енергетиката.
Припомняме, че новият медиен закон, който влезе в сила от 1 януари, предвижда глоби до 730 000 евро за аудио- и телевизионни канали, които допуснат "посегателство върху обществения интерес, реда и морала" и "пристрастни информации". Законът обаче не дава ясна дефиниция на тези понятия. Наред със закона бе създаден и нов контролен орган - Медиен съвет, който може да принуди журналистите да разкриват източниците си по въпроси, касаещи националната сигурност. По този повод някои унгарски вестници изразиха отношението си към новите разпоредби, излизайки с празни страници.
 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ