16 Юли 2025сряда09:08 ч.

И Шумен без вода

1 милиард лева налива властта в нов ВиК холдинг

/ брой: 11

автор:Юлия Кулинска

visibility 2017

След кризата в Перник и Шумен остана без вода. Заради тежки аварии по ВиК мрежата водоснабдяването за цялата община е преустановено. "От вторник без вода са Шумен, Търговище, Велики Преслав и селата Белокопитово, Дивдядово и Панайот Волов и не се знае кога ще бъде пусната. Всичко това е в резултат на некадърното управление на ВиК в Шумен, което е под шапката на МРРБ", заяви в НС депутатът от БСП Иван Иванов.

Правителството реши да налее 1 милиард лева в холдинг ВиК, който да обедини всички водни дружества с държавно участие в страната. До 6 месеца холдингът ще придобие капитал чрез апортиране на държавните акции във ВиК дружествата. Той ще се управлява от 5-членен надзорен съвет и 3-членен управителен съвет.

Властта налива 1 млрд. лв. в нов ВиК холдинг

В парламента за водната криза в Шуменско алармира депутатът от "БСП за България" Иван Иванов. Той съобщи, че от вторник Шумен, Търговище, Велики Преслав и селата Белокопитово, Дивдядово и Панайот Волов са на воден режим заради аварии в преносната мрежа. "Не се знае кога ще се пусне водата. Жителите на населените места ще са най-малко четири дни без живителната течност. Всичко това е в резултат на некадърното управление на ВиК в Шумен, което е под шапката на Министерството на регионалното развитие", подчерта Иванов. Той посочи, че дружеството е фалирало и трудно успява да поддържа системата, а сметките му са запорирани от "Енерго-Про".

"За съжаление Шумен е следващият град след Перник във водна криза. Не се знае кога ще бъде завършено отстраняването на тежки аварии по централния водопровод, идващ от яз. "Тича", който дори не е за питейна вода, а за поливна", коментира Иванов.

Припомняме, че управителят на ВиК в Шумен инж. Илиян Илиев беше спряган за шеф на водното дружество в Перник. По предложение на регионалното министерство той трябваше да заеме мястото на инж. Иван Витанов заради водния режим в миньорския град, предизвикан от източването на язовир "Студена".

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ