14 Юли 2025понеделник15:16 ч.

Идва краят на кризата?

Европа обаче е все още далеч от отбелязването на солиден растеж

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 171

Еврозоната очевидно е на път да се раздели с най-голямата рецесия в следвоенните години. Ако очакванията се изпълнят, това ще се дължи най-вече на Германия. Но и на постигнатото от най-засегнатите от кризата държави.
Краят на продължителната рецесия в еврозоната се вижда. Така смятат експертите от големите германски банки, участвали в проучване по поръчка на "Ди Велт". Всички до един са убедени, че през второто тримесечие ще бъде отбелязан известен растеж - за първи път от година и половина насам.
В началото на годината растежът на Германия е минимален - едва 0,1 на сто. Но през второто тримесечие вече се очакват над 0,5 процента, а прогнозите на правителството са още по-оптимистични - 0,75 на сто икономически ръст. При това положение Германия ще отбележи растеж, какъвто не е имала от началото на 2011 г. насам.
"Германия играе ролята на локомотив на растежа", цитира "Дойче веле" икономиста Улрих Катер от банка "Дека". Основният фактор е при това не толкова износът, колкото нарасналото вътрешно потребление - благодарение на доброто състояние на пазара на труда и предприетите увеличения на заплатите. Катер отбелязва също, че ако вътрешната конюнктура в Германия се развива добре, това автоматически се отразява благоприятно и на останалите европейски държави.
Ако наистина еврозоната е на път да се раздели с най-тежката рецесия от Втората световна война насам, в никой случай това не се дължи само на подема на най-голямата европейска икономика. Също и държавите, поразени в най-голяма степен от кризата, са постигнали немалко: за периода от април до юни спадът в растежа на италианската икономика, например, е само 0,2 на сто. Положителните сигнали идват при това най-вече от промишлеността и търговията на дребно. Прогнозите за Франция са за нулев растеж, а в Испания се множат индикациите, че спадът бавно намалява.
"Краят на продължителната рецесия в еврозоната се вижда", заявява главният икономист на "Комерцбанк" Йорг Кремер. Все пак растежът ще продължи да бъде твърде слаб, за да даде положително отражение върху високата безработица в Европа. "Ето защо не може да се очаква, че положението в държавите от периферията на Европа ще се подобри твърде скоро", допълва той.
"Най-ниската точка в сферата на растежа вече е зад гърба ни. Но ситуацията остава деликатна", казва Щефан Шнайдер от "Дойче банк". Според него повече от минимален растеж в еврозоната не може да се очаква. Но надеждите за по-осезаем растеж през втората половина на годината би трябвало този път наистина да се сбъднат.
"Европа обаче е все още далеч от отбелязването на солиден растеж", подчертава икономистът Щефан Бидермайер. Подобно на колегите си и той смята, че общият баланс на еврозоната за 2013 г. ще бъде негативен. Прогнозираният минус за пространството като цяло е 0,5 процента. И едва от 2014-а нататък може да бъде регистрирана смяна на посоката - от спад към растеж.
"Слабото повишение на растежа в еврозоната не може да бъде смятано непременно за необратимо, но надали е и временно явление", убеден е Улрих Катер от банка "Дека". Същевремено той добавя, че случващото се не бива да се надценява.
Икономически спад през тази година ни най-малко не е изключен, предупреди неотдавна френският финансов министър Пиер Московиси. Последните правителствени прогнози от април предвиждаха ръст от 0,1 на сто, което вече изглежда твърде оптимистично. Ако скептиците се окажат прави, за еврозоната като цяло ще се окаже доста трудно на фона на минималния растеж отново да постигне подем, пише "Дойче веле".

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ