10 Май 2024петък19:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Илинден - Преображение - Кръстовден" от архивите

Изложба по повод 110 години от историческото въстание е подредена в Градската градина пред НТ "Иван Вазов"

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 58

Документалната изложба "1903 г. Илинден - Преображение - Кръстовден", посветена на 110-годишнината от въстанието на българите в Македония и Тракия, ще бъде открита днес в 10.30 ч. в Галерия на открито в Градската градина при Народния театър "Иван Вазов". Организатори са ДА "Архиви", Столичната община и програмата "София - културна столица на Европа - 2019 г.", със съдействието на Института за исторически изследвания към БАН.
Изложбата представя Илинденско-Преображенското въстание като етап от националноосвободителните борби на българския народ против османската власт. Откроени са лицата на основателите и водачите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, създадена точно преди 120 години, и на Върховния македоно-одрински революционен комитет. Хрониката на събитията, текстовете и снимките дават представа за действията на двете организации до въстанието в териториите на Османската империя. Въстанието избухва в Македония и Одринско на три етапа: Илинден, Преображение и Кръстовден. Въстаналото население успява да установи свободни територии в Крушево и Странджа и освобождава редица села и по-малки градчета като Клисура, Невеска, Ахтопол, Царево.
Изложбата насочва вниманието към четническите действия в Смилевско, Кукушко, Костурско, Прилепско, Скопско, Щипско, Серско и др., към участниците в чети и отряди в Странджа и Одринско. Снимки на войводи, чети и отряди и съпътстващите ги текстове рисуват образите на действащи лица в описаните събития.
Документи от ЦДА, допълнени с изразителен снимков материал, очертават пътя на бежанците към свободното българско отечество след въстанието и ролята на българската държава, на Светия синод и на някои обществени организации за спасяването, настаняването и подпомагането им. Направен е опит да се покажат и лицата на оцелели участници и възпоменателни събития след въстанието, за да се проследи по-нататъшната им поборническа дейност и да се отдаде памет за загиналите във въстанието.
Специален раздел в експозицията, наречен "От другата страна на обектива", откроява имената на братята фотографи Иван и Димитър Карастоянови, заснели редица видни дейци на революционното движение и участници във въстанието, на Атанас Новев и Иван Хаджиниколов, които снимат в Кюстендил тръгващите и връщащите се чети. Представен е и фотографът Симеон Маринов, изработил и подарил на княз Фердинанд I албума "Снимки из живота на Македоно-одринските въстаници през 1903 г."
По-особен поглед върху събитията от лятото на 1903 г. придават представените чуждестранни кореспонденти, отразявали въстанието, европейски учени и творци, занимавали се с културата, бита, езика на македонските и тракийските българи, както и чужди политици и общественици, приели и популяризирали националноосвободителната кауза на македонските и тракийските българи.
В изложбата са използвани предимно документи и фотографии, запазени в Централния държавен архив и държавните архиви в Бургас, Сливен и Ямбол. Някои от тях се представят за първи път, между които са и снимките от "Фототека Б" на бившия партиен архив. Изложбата продължава до 11 август.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 337

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 334

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 351

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ