17 Юли 2025четвъртък11:45 ч.

Импийчмънт грози Дилма Русеф

Специална комисия, включваща членове от всички партии, решава дали е основателно искането

/ брой: 280

автор:Дума

visibility 78

Процедура по импийчмънт бе открита срещу бразилския президент Дилма Русеф, съобщи Асошиейтед прес. Процедурата е базирана на твърденията, че Русеф е нарушила закона за фискална отговорност при управлението на бюджета за миналата година, заяви председателят на долната камара на Конгреса Едуардо Куня.
Специална комисия, включваща членове от всички партии, ще вземе решение за основателността на искането, след което ще са нужни гласовете на две трети от долната камара, за да се придвижи процедурата. Управляващата коалиция има мнозинство в долната камара на Конгреса. Засега не е ясно кога ще се състои гласуването.
Опозиционните партии, които искат да свалят от власт Русеф, внесоха през септември искане за импийчмънт на президента. Те я обвиняват, че е нарушила фискалните закони на страната и е манипулирала правителствените финанси, за да помогне за преизбирането си миналата година. Обвинението срещу нея е и че при сегашното си управление използва такива похвати.
Като несъстоятелно и необосновано определи решението за започване на процедура по импийчмънт президентът на Бразилия. "С възмущение получих известие за решението на председателя на долната камара на парламента да започне процедура по импийчмънт срещу мандата, който бразилският народ ми предостави след провеждането на демократични избори. Мотивите, с които се обосновава това искане, са несъстоятелни и необосновани", подчерта Русеф в обръщение към нацията. Тя увери, че не е извършвала никакви незаконни действия.
"Не ме подозират в присвояване на държавни средства. Нямам сметки зад граница. Не съм укривала от обществеността свое имущество. Никога не съм оказвала и не съм се опитвала да оказвам натиск над държавни институции с цел да защитя собствените си интереси. Не можем да позволим интересите на отделни лица да разклатят демокрацията и стабилността в страната ни. Длъжни сме да бъдем спокойни и да запазим доверието си в нашите институции и в правовата демократична държава", заяви бразилският президент.
Русеф досега нееднократно е отхвърляла обвиненията и твърди, че това са обичайни за всички бразилски правителства подходи към организирането на бюджетните разходи в страната.
Въпреки преизбирането й за втори президентски мандат рейтингът на Русеф се срина драстично заради корупционния скандал в държавния петролен гигант "Петробраз", предизвикал масово недоволство сред бразилците. Бразилската парламентарна комисия, разследваща успоредно с органите на реда корупцията в компанията, не откри доказателства, че в аферата са замесени президентът Дилма Русеф или нейният предшественик Лула да Силва.
Всъщност самият председател на долната камара на Конгреса Едуардо Куня е изправен пред обвинения в данъчна измама за 15,5 млн. долара. В момента етичната комисия обмисля дали да го отстрани от поста на говорител. Куня заплашваше да започне процедура по импийчмънт, ако управляващата партия не го подкрепи.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ