01 Май 2026петък18:56 ч.

Инспекциите по морето продължават

Само за две вечери изкараха на светло 1.5 млн. лв. оборот на нощни заведения

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 1707

По цялото Чрноморие започнаха нови масови данъчни проверки. Стотици инспектори, включително командировани от вътрешността на страната, следят за укрити обороти и данъчни нарушения в хотели, ресторанти, дискотеки и други търговски обекти.
При проверки, извършени през последните 2 уикенда по цялото Черноморие, е изкаран "на светло" 1.5 млн. лв. оборот на нощни заведения, като ДДС от тази сума е 300 хил. лв. Това съобщи вчера във Варна изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов. Той уточни, че във финансово отношение клубовете по Северното Черноморие са по-дисциплинирани от тези по Южното. "По Южното Черноморие имаше една дискотека, която не бе декларирала нито лев приходи." Стефанов посочи, че най-честите нарушения на нощните клубове са неиздаване на касови бонове, опити за прикриване на ДДС, неотчитане на реалните обороти, както и неосигуряване на служители. Той каза още, че има практика всяка година дискотеките да се стопанисват от различни фирми, за да се избегне плащането на стари задължения.
Най-фрапиращата констатация от проверките на Национална агенция за приходите (НАП) в заведенията по Черноморието е, че едно от тях отчита 14 пъти увеличение на оборота си пред данъчните инспектори. "Извършени бяха проверки в 6 заведения във Варна и в Златни пясъци. Проверките започнаха още от петък. Нямаше нито едно изрядно заведение от проверените. В различна степен дискотеките и нощните клубове не спазват данъчното законодателство, като във всеки случай ставаше дума за неотчитани обороти в последните седмици", заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров.
До края на август всички заведения по морето ще бъдат подложени на постоянен данъчен контрол. "При отчетено сериозно разминаване между обявен оборот и регистрираното на касовия апарат ще бъдат възложени ревизии. За заведенията, от една страна, съществува санкция за неотчитане на оборота, която може да достигне до 10 хил. лв. Другата, по-сериозна санкция, е в хода на ревизията да бъдат определени данъчните задължения за няколко години назад на база на откритото наблюдение през активния сезон през 2010 г.", обясни още говорителят на НАП.
 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 2693

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 3007

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2776

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 3340

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 856

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ