30 Април 2024вторник08:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

РУМЯН РУСИНОВ:

Интеграцията на ромите носи ползи за България

Дълг на държавата, обществото и медиите е да помогнем на хората да стъпят на краката си, а не да ги обвиняват за неуспеха им, убеден е председателят на Центъра за публични политики

/ брой: 286

автор:Лилия Томова

visibility 2041

Румян Русинов е роден на 21 декември 1967 г. във Видин. Завършил е икономика, работил е седем години в неправителствения сектор в България и 10 години на ръководни позиции в Будапеща. Бил е заместник-директор на ромски образователен фонд, програмен директор на "Проект права на човека", директор на програма за ромско участие. Беше шести в листите на Коалиция за България за изборите за Европарламент, кандидат от гражданската квота. От миналата година е председател на Центъра за публични политики и застъпничество. Русинов владее английски, руски, сръбски език. Женен е, има 13-годишен син Кристиян.

- Циганският проблем си е български проблем, каза за ДУМА проф. Митев, един от авторите на стресналото обществото ни изследване за намаляването на българите до 2050 г. Ще се съгласите ли с него, г-н Русинов?
- Циганите не са проблем, те са част от потенциала на България. Вярно е, че след политическата трансформация от 1989 г. нашата икономика беше разгромена, редица предприятия бяха затворени и мнозина, в т.ч. и роми, останаха без работа. Част от тези хора изпитват социални трудности и държавата трябва адекватно да адресира тези проблеми. Но да се обрисуват ромите като проблем е не само неоснователно, но и вредно. Трябва да стане ясно, че интеграцията на ромите носи ползи за България, а изолацията, охулването, сатанизирането им вредят на страната.
- По нашите земи сме живели винаги в сговор, като добри съседи, и българи, и турци, и цигани, и всички други хора в България. Не допускате ли, че някой, някъде, по някаква причина нарочно "пали фитилите" на враждата?
- Да, така е било, даже мисля, че и сега хората с нормални нагласи преобладават. За съжаление още в началото на 90-те години се появиха фактори, които целяха да настроят хората едни срещу други, да направят насила от българите расисти. Те действаха през партии, медии, научни институти, като разчитаха, че антициганизмът ще ги "изстреля" в парламента, на някои медии ще вдигне тиражите, ще им донесе слава и пари. Тази схема проработи в някои случаи, за жалост. Цитираното от вас изследване е илюстрация на същия подход.
- Може ли езикът на омразата да е една от причините за напрежението между българите и ромите? И ако е така, ще понесат ли политиците, които ползват този език, своите вини и отговорности?
 - Езикът на омразата не бива да се подценява, защото той е само първата крачка. Следващата е действие, породено от омразата. И тогава става лошо. Трябва да е ясно, че ползата от разпалване на антициганизъм и междуетнически вражди е само за авторите на тези кампании, но вредата е за цялото общество. Тяхната полза е ясна - власт, пари и слава. Вредата от междуетническите вражди се вижда най-ясно в нашата западна съседка. Важно е да има просветителска работа в медиите, която да предпази хората да не попаднат в капана на този евтин популизъм.
- По света май няма измислена рецепта за интегрирането на тези, които не искат да се интегрират. Ако не искат, разбира се... И все пак вие на какво "залагате"?
- У нас факторите на антициганизма застъпват тезата, че ромите не искат и не могат да се интегрират в обществото. Тезата им, освен че е невярна и вредна, е много удобна за управляващите. Ще дам само един пример. Помните, че само преди 20 години на практика всички цигани у нас работеха - по фабрики, полета, навсякъде. Имаше и интелигенция. Тези хора не са се маргинализирали, те и сега са потенциал за България. Каква по-добра илюстрация за интеграция от тази на трудовия пазар! Щом е могло някога, защо да не може и сега?
- Има ли изследване, а ако няма - имате ли лични наблюдения, колко са все пак интегрираните роми в България? И дали не общата бедност води до - да си го кажем - магариите, които вършат неинтегрираните, при това далеч не само роми?
- Бедността не се среща само сред ромите. Същото важи и за престъпността. Примерът, който дадох преди малко, илюстрира, че преобладаващата част от ромите са се вписали в обществото. Трябва да си дадем сметка, че живеем в много тежко време, някои го наричат преход, аз го наричам примитивен капитализъм. Повечето хора - и българи, и роми, се справят по един или друг начин с проблемите си, намират решения. Има и такива - пак и българи, и роми, които изпитват огромни трудности. Дълг на държавата, обществото и медиите е да им помогнем да стъпят на крака, а не да ги обвиняваме за неуспеха им.
- Това не е ли практика от предишната, додесетоноемврийска власт по отношение на малцинствата?
- Политиките тогава бяха много успешни, живял съм и в "онова време", мога да сравнявам. Имаше възможност ромите да бъдат реално интегрирани в обществото. Те имаха работа, образоваха се, което също доказва, че тази общност подлежи на интеграция и опровергава тезата, че ромите са "толкова далеч от нормите", та са дори неинтегрируеми. Интеграция може да бъде постигната само когато има последователна политика. Можем да си спомним, при това без да изпадаме в носталгия, че в онези времена нямаше въобще безработица, при ромите също нямаше. Сред тях имаше дори интелигентска прослойка - и в малките градове, и дори в селата. Вярно е, че интегрираните са, така да се каже, "невидими", и много българи дори не знаят, че имат за съседи роми. Но "автентичните цигани" са по махалите и днес живеят в ужасяващи битови условия. Много от тях са готови за интегриране и това може да се случи, ако подходим с подходяща политика. Трябва само да подадем ръка. Колкото по-скоро, толкова по-добре. Само че българските държавници не се замислят като че ли колко е важно да го направим, очевидно не смятат въпроса за важен. И няма политическа воля за дългите години преход това да се случи. Не бива да пропускаме времето за сериозен разговор - накъде отива образованието ни. Защото ромите имат стремеж да живеят по правилата, да се интегрират, имат положителна нагласа за това. Преди 20 години това ставаше, защо не го направим и днес? Само че обществото ни е чалгизирано, опростачено, а антициганският дискурс върви като паралелен процес. Това идва и от комерсализацията - антициганското говорене, а и поведение, "продава стоката" - вдига тиражи например.
- Камъкът е в градината на медиите ли?
- На някои. А други пък така станаха известни, и не само журналисти - и политици, и социолози. Българското общество не се нуждае от това, никой няма полза - и ромите, и българите. А някои партии с подобни тези влязоха в парламента - "Атака" през 2005 г. влезе в Народното събрание с внушенията, че за циганите "има привилегии", и със силно антициганско говорене. За съжаление и днес митологията работи. И вместо да се съсредоточат колко некачествено ни управляват днес, някои хора застават срещу циганите. Без дори да си дават сметка, а дори и да се замислят, че ги манипулират.

 

Преди серията почивни дни: Очаква се засилен трафик

автор:Дума

visibility 0

Днес е Велики вторник

автор:Дума

visibility 42

Експерти: 9 от 10 души не знаят, че имат болни бъбреци

автор:Дума

visibility 441

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 592

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 599

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 637

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ