Регион Добруджа
Инж. Тошко Петков: Община се управлява с много работа в интерес на хората
Грижата ни е младите да получат образование и да правят кариера тук, казва кметът на община Добричка
/ брой: 91
ТОШКО ПЕТКОВ е роден през 1957 г. в с. Рилци (сега квартал на Добрич). Машинен инженер по образование. Завършил е ВТУ "Ангел Кънчев" и стопанско управление в София. Професионалният му живот преминава в селското стопанство като главен инженер на Комплексната бригада в с. Карапелит, зам.-председател и инженер по експлоатация на машинно-тракторния парк в ТКЗС - с. Владимирово, главен инженер в ПТК "Главан" в с. Гешаново. 14 години е секретар на община Добричка, повече от 3 години е зам.-кмет. Бил е общински съветник през 1991-1995 г. От ноември 2015 г. до момента е кмет на община Добричка, избран с листата на БСП.
"Имаме инвестиционни предложения за създаване на различни видове насаждения и за преработка на селскостопанска продукция"
- Инж. Петков, как се управлява община с такава голяма площ и толкова много населени места?
- С желание, с настояване, с много работа в интерес на хората, с разбиране и решаване на проблемите им.
Нашата община е трета по територия в България с 1296 кв. км площ и 68 населени места. В 47 от тях има мажоритарно избрани кметове, а в останалите 21 села - кметски наместници. Общината ни е с нетрадиционно административно-териториално устройство, както са Тунджа (Ямбол) и Марица (Пловдив). Проблемът е, че такива общини могат да кандидатстват за проекти само по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Предвид тази особеност общината има свои проблеми, по които трудно срещаме разбиране.
- Кои са те?
- Главно са свързани с инфраструктурата. Общината има 204 км общинска пътна мрежа. Тя е строена отдавна, проектирана е и е реализирана за други условия, други транспортни средства с товар до 5-10 тона. Сега нашите земеделски производители се снабдиха с мощна техника и по пътищата ни се движат много тежки превозни средства и земеделска техника при износа на продукция. Към момента приключи рехабилитацията на републиканския път Добрич - Албена, който минава през три от нашите населени места, но изпълнителят - АПИ, прескочи улиците в нашите села за рехабилитация.
- Защо?
- Водопроводите на селата Бранище, Славеево и Батово са стари, с чести аварии и преди рехабилитацията на пътя трябва да се подменят. Изготвихме проекти, направено е всичко необходимо и сега очакваме съдействие от МРРБ.
- Какво обещахте на хората от общината преди 4 години?
- Още тогава им казах, че първата година от мандата ще бъде време на проектиране. Мисля, че го изпълних на 100%, защото проектирахме реконструкцията на два общински пътя - Карапелит - Бенковски и Росеново - Божурово. Те са едни от основните артерии, по които се извършва комуникацията на работна сила, на стоки, на готова продукция в два от основните ни бизнес центрове, в които са съсредоточени преработвателната промишленост, производството на земеделска и животновъдна продукция. Консенсусно с всички политически сили набелязахме проектиране за рехабилитация на улици в ония населени места, които са наистина в лошо състояние и имаха спешна нужда от ремонт. И това свършихме. Дойде ред да кандидатстваме по ПРСР и имахме готови проекти. За съжаление, на първия прием те не бяха одобрени. На втория получихме одобрение за ремонт на 10 улици в 9 населени места. Проектът е на обща стойност 1 166 801,07 лв., като срокът за неговото изпълнение е 36 месеца. Очаквам покана от ДФ "Земеделие", за да подпиша договора за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.
В процес на оценяване е и проект за подобряване на образователната инфраструктура в едно училище. За съжаление, от други източници не сме получили финансиране с изключение на средствата от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за подмяната на водопровод по главната улица на с. Стожер преди основния ремонт на пътя Варна - Добрич - Генерал Тошево - Кардам.
- Централната власт дели ли общините на "наши" и "ваши"?
- Честно казано, имам такова усещане. В съседна, доста по-малка от нашата община получиха в 3 поредни години по ПМС над 1,5 млн. лв. за рехабилитация на улици, общински пътища и т. н. Не би трябвало да е така. Аз съм кмет от дадена политическа сила, но полагайки клетва, ставам кмет на цялото население на общината, независимо кой какви политически симпатии има.
- Земеделието и животновъдството, както и производството на селскостопанска продукция са поминък на местните хора. Това дава ли днес достатъчно препитание?
- Да, това е основният поминък - в общината има мощни земеделски кооперации и арендатори, но имаме и сериозни фирми в преработващата промишленост.
През 2016 г. бе възстановен бившият свинекомплекс в с. Козлодуйци и започна сериозно преустройство с модерна техника, изградиха се модерни халета, прилагат се съвременни технологии. Това е един от най-мощните комплекси в страната и един от най-сериозните работодатели в общината. Друг такъв работодател е фирма в с. Овчарово, която за кратко време пусна в експлоатация цех за производство и съхраняване на млечни продукти, станция за биогаз, кланица и почти затвори производствения цикъл "земя - краен продукт". И тук работят 50-80 души от общината. Наскоро бе пуснат в експлоатация цех за преработка на плодове в едно от най-големите ни села Карапелит, където се произвеждат сокове, които са много търсени на пазара. В същото село е и една от големите фирми за производство на слънчогледово олио. На територията на общината е една от най-големите птицеферми и най-голям производител на яйца за консумация в с. Дончево, където също работят хора от общината. Земеделските производители и арендатори помагат на общината - зимните месеци на 2016 и на 2017 г. бяха тежки и всички помогнаха с техниката си и излязохме от ситуацията без сериозни последици за живота и здравето на хората.
- Какви инвестиции се правят в общината?
- В момента имаме инвестиционни предложения за създаване на различни видове насаждения. Седем са за лавандула и други етеричномаслени култури. Други 8 предложения са за изграждане на етеричномаслени дестилерии, като доста от тях са в крайна фаза и навярно през тази и идната година ще влязат в действие. Това означава, че има интерес за преработка на тази продукция. Има и 17 инвестиционни намерения за изграждане на цехове за производство и за складове за селскостопанска продукция. Напоследък се активизираха и мобилните оператори, които планират изграждането на 3 мобилни станции, 12 станции за окабеляване. Едно от последните инвестиционни намерения е свързано с изграждането на сондажи за водовземане.
- Това с традиционния проблем суша ли е свързано?
- Да, тук сушата е основният проблем през лятото и затова производителите на земеделска продукция се ориентират към напояване от собствени водоизточници. Общината винаги оказва необходимото съдействие при осъществяване на подобни инвестиционни намерения, защото те ще донесат работа, доходи и по-добър живот на хората.
- Разкажете за Стратегията за воденото от общностите местно развитие на МИГ Добричка.
- Изготвихме нашата стратегия в съответствие с изискванията на нормативните документи, кандидатствахме на втори прием за одобрение на стратегията, бяхме одобрени и сега в сферата на бизнеса и в общината ще влязат 2,933 млн. лв. инвестиции. Стратегията предвижда средствата да бъдат предоставени за финансиране на проекти по няколко мерки от ПРСР 2014-2020 - за инвестиции в земеделските стопанства и в преработката на селскостопански продукти. Предприемачи ще могат да кандидатстват с проекти за развитие и на неземеделски бизнес, включително за производство и за услуги. Община Добричка също е допустим бенефициент и вече е подала 4 проектни предложения за подобряване на инфраструктурата в някои села, изграждане на спортни и детски площадки със соларно осветление и за подмяна на оборудването в домашния социален патронаж.
- В началото на мандата ви безработицата е била около 9%. Сега колко е?
- По последни данни е 4,7%. През годините сред водещите работодатели бе и общината. Кандидатствахме по различни програми към Бюрото по труда и през 2016-2017 г. назначихме над 120 общи работници в населените места по ОП "Развитие на човешките ресурси". Това бяха хора, изпаднали в бедност и безизходица. Осигурявайки им работа, те се почувстваха полезни за семействата си и за общината. Трудно се намират специалисти - и строителни техници, и геодезисти, и инженери с различни специалности, но засега сме запълнили необходимия щат в общинската администрация.
Към настоящия момент в общината работят над 90 души по различни програми, по които сме бенефициенти, като 75 от тях са хора с увреждания и право на работа. Общината е работодател и на охранители на реда в няколко училища, на младежки и на здравни медиатори, двама души са назначени в администрацията за 9 месеца по програмата "Старт в кариерата", има назначени и по програмата за ранно пенсиониране. Оказва се, че ако продължим да кандидатстваме по Програмата за развитие на селските райони, по показателя за безработица няма да получим нито една точка.
- Доволни ли са хората от училищната мрежа в общината?
- Имаме 13 училища, от които едно средно в с. Карапелит. След консултации с местния бизнес решихме, че сред най-необходимите в общината кадри са с професионална квалификация "работник в хранително-вкусовата промишленост". Това е първото средно училище в нашата община. Имаме две обединени и останалите училища са до VII клас. В обединеното училище в с. Победа се насочиха към шивашката и шлосерската професия, а в с. Стефаново - към професията оператор на компютърни системи. В общината работят и 30 детски градини.
Грижата ни е младите да получат добро образование, да намерят работа и да правят кариера в нашата община. Но не сме подминати от демографската криза. Често младите търсят препитание в големите градове и главно в чужбина. Почти всеки ден получавам информация за деца, заминали с родителите си в чужбина. Възможно е в близките години да се наложи да бъдат затворени училища или детски градини. Не ми се иска да се случи това, което стана през 2016 г., когато се наложи в общината да закрием 3 начални и 5 основни училища, както и 2 детски градини - поради липса на деца. В някои от закритите училища са разположени детски градини, а в училището в с. Паскалево ще изградим площадка за обучение на деца и ученици по безопасност на движението. Очакваме догодина да е готова. В един или два кабинета ще се провежда обучението по теория, а площадката ще бъде с подвижни елементи и снабдена с електромобили, велосипеди и пр. В останалата част на сградата планираме да направим музей на образованието. Бившата директорка на училището е събрала стари учебни помагала.
- Какво ще довършвате в следващия мандат?
- Ще се довърши част от проектите, които няма да се осъществят до края на този мандат. Това, което преди 4 години обещах на хората - да кандидатстваме по проекти, да ги печелим и да развиваме както инфраструктурата, така и социалните дейности, съм го изпълнил, но плодовете от някои проекти ще се берат в следващия мандат. Реално погледнато, един мандат на кмет на община не стига да се изпълни неговата програма за управление.
- Вие и хората от общината доволни ли сте от постигнатото?
- Дали аз съм доволен, е моя лична преценка. Хората са тези, които дават оценка. Но със сигурност работихме много здраво с екипа, който сформирахме, и през цялото време нашият стремеж е бил да удовлетворяваме нуждите както на общността, така и на всеки жител на общината.
- Парите стигат ли ви?
- Общината е добре финансово. След като сме планирали добре и харчим разумно, парите винаги стигат. Това са пари на данъкоплатците, целеви и други субсидии от държавния бюджет и трябва да се харчат разумно и законосъобразно. Не сме имали неразплатени разходи никога. През тези години не пропускам случай да се допитвам до хората от общината. Те най-много искат добра инфраструктура и комуникация по общинските пътища и улиците в населените места. За всяка от изминалите 3 години имаме по над 2 млн. лв. от собствени средства и целева субсидия, които заделяме за основни и текущи ремонти на общински обекти, в това число пътища и улици. За 2019 г. планираната сума е около 3 млн. лв., тъй като целевата субсидия е малко повече.