Иран с мирен план по Нагорни Карабах
Освен Франция, Русия и САЩ, които са членове на Минската група, Иран също полага усилия за постигане на мир в размирния Нагорни Карабах.
Външните министри на Франция и Русия и заместник-държавният секретар на САЩ разговаряха с колегите си от Армения и Азербайджан. Двете страни в конфликта се обвиняват взаимно за подновяването на бойните действия миналата седмица, съобщава „Евронюз”.
Боевете бяха обсъдени вчера и по време на разговорите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, като е известно, че Анкара подкрепя категорично Баку в конфликта.
Междувременно иранската агенция ИРНА съобщи, че Техеран е разработил подробен план, който ще бъде реализиран чрез консултации с двете страни на конфликта.
По време на редовната седмична пресконференция говорителят на иранското външно министерство Саид Хатибзаде призова двете страни да прекратят войната и да избягват цивилни цели. Той подчерта, че Иран не може да толерира сблъсъци по границите си (Иран граничи и с Армения, и с Азербайджан – бел. ред.)
Говорителят посочи, че „Иран е един от малкото играчи, които се радват на добри отношения с двете враждуващи страни и други регионални играчи. Отсега нататък Иран ще има специална позиция и важна мисия. "
Хатибзаде не предостави никакви подробности за иранския план, но намекна, че предотвратяването на посегателства върху иранска територия може да е част от този план.
„Ислямска република Иран по никакъв начин няма да толерира каквито и да било нарушения на своята граница и територия”, заяви той. За тази цел Иран е разработил план и се надява да продължи с него посредством консултации с двете страни и с помощта на други съседни държави.
През последните няколко дни много ракети и снаряди паднаха на територията на Иран в граничните зони на конфликта, причинявайки щети на селски къщи. Ранени са двама души. Иран вече предупреди враждуващите страни да не допускат изстрелване на снаряди по иранските гранични райони.
Според говорителя, Иран се стреми да прекрати войната в Нагорни Карабах в рамките на запазването на териториалната цялост на Азербайджан, изтеглянето на военните сили и започването на преговори.
На 27 септември избухнаха сблъсъци между Азербайджан и Армения, при които загинаха и бяха ранени десетки хора и от двете страни. Ябълката на раздора е Нагорни Карабах, който е международно признат като част от Азербайджан, но е контролиран от местните арменски сили, подкрепяни от Ереван.
Азербайджан заяви, че краят на войната е възможен, когато Армения се оттегли от спорния регион и се извини на азербайджанския народ. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че са му се обаждали с въпрос, какво е условието Азербайджан да се съгласи на прекратяване на огъня.
„Моето условие е същото - да напуснат нашите земи и да спре конфронтацията. Не на думи, а наистина”, подчерта Алиев.
Той настоява премиерът на Армения Никол Пашинян да признае териториалната цялост на Азербайджан, както е посочено в основните принципи, и да изтегли войските си от окупираните територии.
Последното условие е Ереван да предостави график за изтеглянето на арменските въоръжени сили от окупираните територии и едва тогава Баку ще възстанови прекратяването на огъня, заяви Алиев в обръщение към нацията.
Според Техеран, този дългогодишен конфликт не може да бъде разрешен по военен път.
„Зачитайки териториалната цялост на Азербайджан, ние отново заявяваме, че трябва да бъде обявено прекратяване на огъня, за да започнат политически преговори“, подчерта Саид Хатибзаде.