19 Април 2024петък21:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искаме закрилата на ЮНЕСКО за таратора

Българските кулинарни продукти могат да влязат в световното културно наследство, смята Светлана Боянова

/ брой: 48

автор:Дума

visibility 461

Българският таратор може да се окаже под закрилата на ЮНЕСКО. Това стана ясно от изявление на зам.-министъра на земеделието и храните Светлана Боянова по време на изложението Международен земеделски салон в Париж, което бе разпространено от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) вчера. Българските кулинарни продукти могат да влязат в световното културно наследство на ЮНЕСКО, смята зам.-министърът. Това се отнася и за народното ни творчество, песни, танци и занаяти, казва Боянова. Франция вече го е направила, като е вкарала своята кулинария под закрилата на ЮНЕСКО, допълва тя. Боянова даде пример с френския министър на културата Митеран Фредерик, когото наскоро попитали кое му е любимото ястие, а той отговорил, че това е българското кисело мляко с краставици или както се нарича в България - таратор.
Няма търговско присъствие на български продукти в хранителните вериги в Париж. Това пък заяви от своя страна посланикът на България в Париж Марин Райков по време на Международния земеделски салон.
Българските производители трябва да поддържат качество и количество, уточни посланикът. Представянето на страната ни в това международно изложение е изключително важно, защото нашето участие ни поставя на земеделската карта на Европа. България трябва да рекламира продуктите си и да има ясна визия за хранително-вкусовата си промишленост, каза още посланикът. В света има недостиг на храни, а ние имаме потенциал за това и трябва да представяме различни наши продукти.
Марин Райков подчерта, че България може да черпи опит от Франция по отношение на финансирането на животновъдството. Той припомни, че френските фермери получават почти половината от средствата на ЕС за земеделие.
На българския щанд в Париж тази година се представя и горнооряховският суджук, който вече е признат от ЕС като традиционен български продукт.




 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ