14 Юли 2025понеделник07:25 ч.

Испанската сензация на евроизборите

Партията Подемос се изправя срещу политическата каста

/ брой: 121

visibility 58

Ингрид Базине
АФП


Произлязла от движението на испанските недоволни, новата радикална лява партия Подемос (Ние можем) и нейният телегеничен лидер Пабло Иглесиас поднесоха голямата изненада на европейските избори в Испания. Но сега партията ще трябва да се докаже пред политическата каста, която тя критикува.
Появилата се преди едва четири месеца формация Подемос беше учредена от професори от престижния мадридски университет Комплутенсе. Тя успя да постигне четвърти резултат в испанските европейски избори, като получи подкрепата на 1,24 милиона избиратели и 5 места от общо 54-те, с които разполага Испания в Европарламента.
Този успех на Подемос се дължи до голяма степен на стратегията и на чара на Пабло Иглесиас, професор по политически науки в Комплутенсе, който е на 35 години и който е свикнал с тертулиас (дългите политически дебати, по които си падат толкова много медиите в Испания).
"Ние сме управлявани от слугите на богаташите. Липсва ни правителство, което действително да представлява гражданите", не престава да повтаря Иглесиас, открояващ се с дългата си коса, вързана на конска опашка.
Според него Подемос е създадена, за да се превърне в алтернатива на политическата каста, установила се на власт и избегнала катастрофалните социални последици от икономическата криза и безработицата в Испания.
В основата на Подемос са кварталните събрания, които доскоро подхранваха и Движението на възмутените, зародило се през май 2011 г. като реакция на неспособността на политическата класа да извади страната от икономическата криза.
"Трябва да се защитават хората, сблъскващи се с властта на парите и с корупцията", твърди Иглесиас.
Неговите противници смятат тези изявления за демагогия. Според Иглесиас обаче подобни изказвания са оправдани в очите на около 6-те милиона безработни в Испания (близо 26 процента), от изхвърлените от имотите им собственици заради задлъжнялост към банките, от десетките хиляди млади хора, обречени на икономическо изгнание в чужбина.
Иглесиас предлага като първа мярка в ЕП намаляване на заплатите на депутатите на 1930 евро от около 8000 евро сега. Иглесиас иска също така въвеждане на минимална заплата и на 35-часова работна седмица, пенсиониране на 60-годишна възраст, парламентарен контрол върху Европейската централна банка и преориентиране на финансовата система, така че банките действително да са в услуга на гражданите.
Тези приказки не са нови, но други партии, изобличаващи корупцията, не успяха да постигнат пробива на Подемос. Такава неуспяла партия е Партия Х, ръководена от французина Ерве Фалсиани, спечелил си слава с това, че през 2008 г. допринесе за завихрянето на световен скандал във връзка с укриването на данъци.
Защо Подемос успя? Защото Пабло Иглесиас успя да спаси онова, което остана от протестното движение на възмутените, казва Инясио Молина, експерт по европейските въпроси в Кралския институт Елкано.
Пробивът на Подемос на изборите не изненада чак толкова много хората извън Испания, защото в чужбина изчезването на възмутените породи по-голяма изненада, разказва Молина. Наред с това Пабло Иглесиас, произхождащ от семейство, което се е борило срещу франкистката диктатура, е ярка личност. Изказванията му са популистки, лесни за разбиране, разумни и постигащи желания ефект, посочва експертът.
"Иглесиас е възпитан кандидат, който не се дразни от крайните нападки", написа десноцентристкият в. "Мундо", който твърдеше също така, че Подемос се финансира от Венецуела - нещо, което Иглесиас отрече.
Съветникът на испанския премиер Мариано Рахой - Педро Ариола, каза, имайки предвид Подемос, че всички "загубеняци на света в крайна сметка се оказват в Мадрид", на което Иглесиас отговори дипломатично: "Ариола е интелигентен човек, който е способен на много повече".
"При все това Иглесиас отблъсква някои хора заради начина, по който се отъждествява с властта", смята Инясио Молина.
При настоящата изборна испанска система Подемос може да спечели само 4 депутати от общо 350 в Конгреса (долната камара на парламента). Ако успее да открадне гласове от лявата партия Обединена левица и някои избиратели на Социалистическата партия, тогава Подемос може да последва примера на СИРИЗА, гръцката радикална левица, която се наложи на европейските избори и спечели вота в Атина и прилежащата й област.
Според анализатора Молина обаче този сценарий е малко вероятен.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ