19 Април 2026неделя20:49 ч.

Истериите на Киев

/ брой: 140

автор:Юри Михалков

visibility 2313

Киев изпадна в комична истерия от постигнатото между САЩ и Германия споразумение за довършване на руския газопровод "Северен поток 2", на който му остават километри до германския балтийски бряг.
Основания за такава реакция не би трябвало да има. Първо, запазва се транзитния статут на Украйна в преноса на руски газ за Европа по други трасета. Второ, САЩ ще могат да вземат мерки срещу Русия, ако решат, че тя използва енергетиката като геополитическо оръжие или извърши "агресия" срещу Русия. В такива случаи Германия се задължава да предприеме спешни действия и ефективни мерки на равнище ЕС. Тази част от договореността няма как да се хареса в Москва, но заради крайната цел тя е готова я преглътне. И накрая САЩ и Германия се ангажират с развитието на екологично чиста енергетика на Украйна.
Но Киев, също и Варшава, посрещнаха на нож споразумението между "по-големите братя". В двете столици заявиха, че ще продължат да действат срещу довършването на проекта. По-специално Киев щял да задейства консултации с ЕС, защото проектът застрашавал Украйна и диверсификацията на енергосуровините. Отделно председателят на Върховната Рада изпрати послание до Конгреса на САЩ да продължат американските санкции, за да спрат "потока".
В истерясването Киев става и нагъл. Няма логика за такова поведение, след като Украйна си запазва транзитния статут и възможността да печели стотици милиони от газа на Русия, която иначе е обявена за вражеска държава. Няма логика и по-друга причина, за която напомни германският депутат Клаус Ернст, който оглавява комитета по икономика и енергетика в Бундестага: причината за газовия спор между Москва и Киев е, че Украйна не си бе плащала за потребявания газ.
Причината обаче за такава реакция е и друга: украинската върхушка не може да се побере в кожата си, че самоцелните ѝ напъни да вреди на Русия удариха на камък.
Е, Киев не ви ли прилича на ядосан от смяната му играч, който вместо под душа, отива на съседното помощно игрище да рита сам, за да вкара най-после гол на пенсионирания му пазач, който е сложил на вратата?

Заради скъпите горива и торове земеделци са пред фалит

автор:Дума

visibility 6603

/ брой: 70

Българи са купили имоти за 101 млн. евро в Гърция

автор:Дума

visibility 6589

/ брой: 70

БНБ очаква инфлацията у нас да се ускори до 4%

автор:Дума

visibility 6702

/ брой: 70

11 убити при атаки между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 6878

/ брой: 70

Започва процедура по импийчмънт на Хегсет

автор:Дума

visibility 6838

/ брой: 70

Скандал в Гърция с диплома на зам.-министър

автор:Дума

visibility 6166

/ брой: 70

Европа остава без авиогориво до шест седмици

автор:Дума

visibility 6596

/ брой: 70

Лудогорието заслужава справедливост

автор:Александър Симов

visibility 3328

/ брой: 70

Истинското лидерство

автор:Александър Симов

visibility 4117

/ брой: 70

Един цирк, същите номера

visibility 7236

/ брой: 70

В епохата на „Газлайт“

автор:Юрий Борисов

visibility 3180

/ брой: 70

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ