16 Май 2024четвъртък17:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иво Христов: Делението на „интелектуални“ и „чалгари“ идва да замести „комунисти“ срещу „антикомунисти“

автор:Дума

visibility 1275

Натрапвано деление на "интелектуалци" и "чалгари" идва да замести овехтялото вече деление на комунисти и антикомунисти. Разделен народ се управлява по-лесно. Това коментира евродепутатът Иво Пристов в предаването „По-полека“ в ефира на Дарик радио.

По думите му президентът Румен Радев е големият проблем на сценаристите на прехода. И те ще продължават да правят всичко възможно, за да осеутят втори негов мандат.

Демонтажът на режима е историческата задача пред българската опозиция в момента. Президентът призова да се постигне съгласие и взаимодействие около програма минимум още преди изборите, но тогава разнородната опозиция не го осъзна. Сега различни маси избиратели свързват своите надежди с "Има такъв народ", с БСП, с "Демократична България", с "Изправи се! Мутри вън!", подчерта Иво Христов.

Според него това са едни и същи надежди - за честни избори, законност и борба с корупцията, с административния рекет; надежди за реформа на правосъдието. Задачата остава същата - опозицията да влезе в диалог и да действа съгласувано по тези теми. Особено предвид потенциално краткия живот на този парламент, който трябва да действа ударно. Всички червени линии, които опозиционните партии чертаят помежду си, спъват изпълнението на тази историческа задача по демонтажа на режима. Те подлагат на риск и собственото им бъдеще, защото, ако не успеят, тези партии ще се окажат излишни за избирателя, предупреди евродепутатът.

ГЕРБ трябва да върне мандата от благоприличие и от целесъобразност, както БСП има мъдростта и смирението да го стори, в частност Николай Добрев, през 1997 година, напомни той.

„Има такъв народ“ и БСП са очевидно следващите мандатоносители. Всеки трябва да направи усилие да предложи кабинет. Обществото ще приеме зле отказа от мандат на опозиционните сили и рискуваме следващи избори да ни върнат назад, в блатото. Борисов няма да възкръсне, той е напълно компрометиран, но може да пропилее още от историческото време и ресурсите на България, смята още Иво Христов.

Този парламент е много фрагментиран и никоя партия не е незаобиколим фактор, ако всички останали се погодят. Но оздравяването на демокрацията изисква широк консенсус. Затова, колкото повече партии се обединят около програмата минимум, толкова по-добре (с изключение на ГЕРБ, разбира се; тя е партията-носител на досегашния модел). В опит да си присвоят добрата роля, партиите демонстрират идеен снобизъм, който пречи на общия фронт. Те очертават червени линии на своите коалиционни възможности. Това е късогледо поведение. Категорично БСП трябва да е част от демократичния фронт. Опитите да бъде изолирана вредят на каузата. Ще навредят и на онези, които са в основата на тези опити, каза още той.

Що се отнася до въпроса дали е възможно обединение на „интелектуалци“ и „чалгари“ - двете понятия са опростенчески, подчерта евродепутатът. Да не забравяме, че чалгата бе зачената от сребролюбиви интелектуалци, а днешният режим отглежда голям брой интелектуалци на хранилка, които го славословят из студиата и които носят солидарна отговорност за катастрофата, до която се докарахме. Опасявам се, че това натрапвано деление между интелектуалци и чалгари идва да замести овехтялото вече деление на комунисти и антикомунисти. Разделено общество се управлява далеч по-лесно. Здравословното деление е между почтени и непочтени; между корумпирани и честни. Манипулаторите се опасяват хората да не узреят до този прочит, защото тогава обществото ще бъде неподатливо на големи манипулации и ще може да се регулира само, обясни Христов.

Той напомни, че вотът за „Има такъв народ“ е протестен. В очите на много хора шоуто бе трибуна за волнодумство, което го родее с опозиция. При по-внимателен прочит, обаче, ще забележите, че тази опозиционност е в безопасни дози. Що се отнася до идеите от референдума: намаляването на броя на депутатите, на партийните субсидии и въвеждането на мажоритарен вот, те са в интерес на олигархията, защото ще оставят политиката на произвола на големите пари. Тя и сега зависи от тях, но тогава това ще затвори пътя за всички идейни пробиви, които нямат подкрепата на бизнеса. Аз съм предпазлив към пробива на „Има такъв народ“, каза още Иво Христов.

Интерес да не се стигне до консенсус сега и да има нови избори имат ГЕРБ и националистите, защото те все още държат всички лостове и могат да се домогнат до по-добър резултат, а опозицията ще е отслабена поради неуспеха да състави правителство, прогнозира евродепутатът.

Според Христов има страх от служебно правителство, който е съвсем очевиден.

Възможен е, но не е желателен експертен кабинет тип „Беров“. Това означава да се размие политическата отговорност, което дава простор за злоупотреби, предупреди още той.

 Изборният резултат на БСП е огорчаващ за всички хора вляво. Мисля, че резултатът не е точно изненадващ, защото беше следствие от натрупване на грешки. Най-вече абсурдното поведение на БСП спрямо кандидатурата на Румен Радев и Илияна Йотова. Лидерите, които заявиха имплицитна подкрепа за двойката Радев-Йотова – г-жа Манолова, г-н Трифонов и други – си преляха част от авторитета на президента. БСП загуби достоверност като алтернатива с двусмисленото си поведение, тъй като в очите на хората президентът е контрапункт на сегашния авторитарен модел и това се видя през последните четири години, каза още Иво  Христов.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 583

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 516

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ