18 Септември 2025четвъртък17:06 ч.

Иво Христов в ЕП: Свободната журналистика бе маргинализирана, регулацията често се изражда в цензура

Евродепутатът призова за защита на правата на журналистите и прозрачна собственост на медиите

автор:Дума

visibility 34254

Страсбург, 14 декември 2022 г.– „Кризата намалява приходите от реклама, а войната раздува бюджетите за пропаганда. Някогашните меродавни медии днес оцеляват или печелят от дезинформация.

Регулацията често се изражда в цензура. Тя вече задушава дори социалните мрежи.“

Това заяви в свое изказване в пленарна зала Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (S&D). В Страсбург Европейският парламент провежда своето редовно заседание, в рамките на което депутатите обсъдиха темата за състоянието на журналистиката и прилагането на принципите на правовата държава.

„Главният редактор на Euractive Гърция Спирос Сидерис се оказа обект на разработка с шпионски софтуер. На конференция в София той сподели как реагира проследяваният човек: изпитва безпричинна вина, страхува се за близките си, става предпазлив. Мнозина са като Спирос. Психологията на проследявания човек парализира европейската журналистика. Работата на комисията „Пегас“ е пряко свързана с медийната свобода. Казусът „Джулиан Асандж“ също“, допълни още Христов.

Евродепутатът каза още: „В България десницата превърна държавното финансиране в инструмент за контрол над медиите, собствеността им остава неясна, а свободната журналистика бе маргинализирана.“

„Решението е в гарантиран процент от бюджета за финансиране на обществените медии като златен стандарт за достоверна информация. В квалифицираната защита на личните и професионалните права на журналистите, които изпълняват обществена мисия. В прозрачната собственост, която осветлява скритите интереси зад всяка медия.“

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 494

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 562

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 477

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ