12 Юли 2025събота11:47 ч.

Избраха Лозан Панов за шеф на ВКС

Въпреки скандалите Висшият съдебен съвет отново отказа да гласува с бюлетини

/ брой: 23

автор:Павлета Георгиева

visibility 3944

След продължила близо 8 ч. дискусия ВСС избра Лозан Панов за председател на Върховния касационен съд. Съдията от Върховния административен съд преодоля конкуренцията на зам.-председателя на ВКС Павлина Панова. За Панов гласуваха 17 членове на ВСС, 6 бяха против, въздържали се нямаше. Панова бе подкрепена от 6 души, против бяха 11, а 6 се въздържаха. След избирането си Панов призна, че все още не може да каже дали ще продължи да работи с Панова, защото първо трябва да се запознае с работата на ВКС.
Заседанието на ВСС започна с размяна на обвинения за противодържавно поведение и с отказ да се изпълнят основни препоръки на ЕК. Причина за напрежението се оказаха констатациите на Еврокомисията за дейността на ВСС и по-точно критиката срещу електронната система за гласуване, с която се очакваше да бъде избран председателят на върховния съд. Юлия Ковачева призова колегите си да премислят и да гласуват с хартиени бюлетини. Шефът на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров реагира остро и видя в изказването провокация. Предложението на Ковачева не мина, тъй като бе подкрепено само от петима членове, 16 бяха против, а 2 се въздържаха.
При изслушването си Лозан Панов също поиска тайно гласуване чрез бюлетина. Ако пътят за поста председател на ВКС преминава през разделението на хората, по-добре изберете другия кандидат, призова той. Според него без електронно правосъдие реформа в съдебната система няма как да се осъществи. Той предложи на сайта на ВКС да са описани отводите на съдиите и причините за това, както и да се създаде комисия, която да анализира натовареността на делата във ВКС. Според Панов промяната на статуквото преминава през сериозни реформи. "Дребните козметични промени няма да доведат до реформата, която всички желаем. Без институционална промяна във ВСС и в законите няма как новият ВСС да бъде по-добър от стария", изтъкна Панов. Според него не е необходим нов НК, а само определени части от него да бъдат дискутирани. Съдия Панов смята, че ВСС трябва да бъде постоянно действащ орган с оглед на обема на работа.
Идеите на правосъдния министър Христо Иванов за разделяне на ВСС и превръщането му в непостоянно действащ орган пък бяха застъпени от Павлина Панова. Според нея ВСС трябва да се състои от две колегии и да заседава на отделни сесии. Тя също не смята, че има нужда от нов НК, а само от корекции в настоящия.
Според Панова основната дейност на върховната касационна инстанция трябва да бъде тълкувателна. ВКС в миналото е имал законодателна инициатива, но това не съществува вече. "Въпрос на дебати е до каква степен следва ВКС да има такава инициатива. Но трябва да има активна позиция в законодателния процес, сезиране на законодателя за промени в законодателството, отстраняване на празноти или неясноти", коментира тя. Панова смята, че трябва да се създаде Експертен консултативен съвет към председателя на ВКС.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ