16 Април 2024вторник22:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Служители на столичната РЗИ влязоха на проверка в Народното събрание. 21 депутати от "Възраждане", ГЕРБ, "Има такъв народ" и "Демократична България" бяха хванати без маски, снимка БГНЕС

Избраха временна комисия за промени в Конституцията

Тя ще организира и ще проведе задълбочена дискусия за необходимите поправки

/ брой: 24

автор:Юлия Кулинска

visibility 114

Юлия КУЛИНСКА


Депутатите създадоха вчера Временна комисия, която да изготви промени в конституцията, свързани със съдебната власт. Тя ще работи 6 месеца и първоначалната идея беше в нея да влязат 14 народни представители на паритетен принцип - по двама от всяка парламентарна група. От ГЕРБ настояха комисията да се ръководи от двама съпредседатели, като единият е техен представител. Когато мнозинството отхвърли предложението им, те се отказаха въобще да участват в комисията. След бившите управляващи това направиха и от ДПС и "Възраждане.

За председател на комисията беше избран Христо Иванов от ДБ. От БСП в нея влязоха Филип Попов и Явор Божанков, от ПП - Стою Стоев и Рена Стефанова, от ИТН - Ива Митева и Андрей Михайлов, а от ДБ - Атанас Славов.

Повече от два часа депутатите се караха трябва ли да има такава комисия, как трябва да се правят реформите в съдебната система и добра или лоша е Конституцията. Вносителят Христо Иванов призова за съгласие между управляващи и опозиция и поясни, че задачата на временната комисия е да организира и проведе задълбочена дискусия за необходимите поправки. 

"Реформата в съдебната система е изключително важна. В центъра на промените трябва да бъдат поставени правата и законните интереси на гражданите и на стопанските субекти", заяви Филип Попов. Той поясни, че социалистите ще подкрепят създаването на комисия, защото дебатите в нея са важни за обществото. Попов уточни, че това не пречи диалогът да се води и в постоянната парламентарна комисия, и във всички други комисии в НС.

"Промените в съдебната система не се отнасят за кого да е, а за главния прокурор, който по време на комисия, на която обсъждаме разделението на властите, си пращаше съобщения с пиар "Севи-Бойко", заяви Явор Божанков. Според него очевиден е фактът, че бившата изпълнителна власт в лицето на ГЕРБ и Иван Гешев са имали неприемливи контакти. Божанков припомни, че когато Бойко Борисов е влизал във ВСС, съдиите му ставали на крака.

"Сега действащата Конституция е най-добрият нормативен документ в страната. Тя гарантира и направи така, че парламентаризмът и демокрацията надделяха и надделяват. Промяната не трябва да бъде разглеждана като поставяне под съмнение на нейните основни постулати, а като подобряване", заяви Крум Зарков от БСП. Той припомни, че Конституцията е предвидила начин, по който да бъде променяна, подобрявана, адаптирана към времето, допускайки създаването на подобна комисия.

Според "Възраждане" съдебната реформа била на последно място в дневния ред на обществото. За хората по-важни били инфлацията, галопиращите цени и премахването на зеления сертификат. ДПС и ДБ не пропуснаха да се замерят взаимно с обвинения кой чии олигархични кръгове защитава. Тома Биков се поинтересува дали мнозинството вече не смята ГЕРБ за терористи, щом ги кани в обща комисия. Думите му ядосаха председателя на ИТН Тошко Йорданов, който повтори, че смята партията на Бойко Борисов за мафиотска, но обясни, че пътят им към нормална партия е участието в подобна временна комисия. 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ