29 Юли 2025вторник11:04 ч.

Изчислиха колко човека се заразяват с COVID-19 на масови мероприятия

автор:Дума

visibility 527

Епидемиолози изчислиха скоростта, с която се разпространява новият вид коронавирус по време на масови мероприятия в затворени помещения. Оказва се, че в такива случаи при добра вентилация и спазване на хигиенните мерки броят на новите случаи на заразяване се увеличава до 23 %. Резултатите са публикувани в електронната научна библиотека medRxiv, съобщава ТАСС. 

Поради това, че в началото на пролетта коронавирусът SARS-CoV-2 започна да се разпространява бързо, много държави въведоха строги карантинни мерки, започнаха да отменят по-голяма част от публичните събития, включително концерти и спортни състезания. Епидемиолозите предполагат, че това е причината скоростта на разпространение на вируса рязко да намалее и страните да потушат първата вълна на епидемията. 

През есента коронавирусът започна да се разпространява по-бързо, затова учените започнаха да обмислят как захлаждането и възобновяването на масовите мероприятия ще се отразят на скоростта на разпространение на инфекцията. Според тях, това е важно, за да се прецени дали отново трябва да се забранят масовите мероприятия с цел забавяне разпространението COVID-19. 

За целта германски епидемиолози под ръководството на ръководителя на отделението по инфекциозни болести в болница „Мартин Лутер” Щефан Мориц се опитаха да изчислят тази вероятност посредством необичаен експеримент. 

Те организирали своеобразен поп-концерт, на който дошли 1 200 доброволци и няколко музикални групи. Концертът се провел в затворено помещение, като преди началото му всички доброволци си направили тест за коронавирус, а по време на концерта били с маски.

Мориц и колегите му направили няколко сесии, като разполагали слушателите и музикантите на различно разстояние един от друг и измервали количеството аерозолни частици и другите потенциални преносители на SARS-CoV-2, които достигали до всеки от доброволците. Въз основа на тези данни имунолозите създали компютърен модел на разпространение на коронавируса в затворено помещение. 

Моделът показал, че при спазване на мерките за безопасност и добра вентилация на помещението броят на новозаразените е относително малък. На всеки 100 000 души на концерти или спортни мероприятия с вируса биха се заразили средно между 5 и 15 човека. Общият брой на случаите на заразяване би се увеличил с 0,4 – 2,3 %. 

Ако вентилацията в помещението не работи добре, при най-песимистичния сценарий, т.е. при пълна зала, липса на дистанция и неспазване на хигиенните норми, броят на новозаразените може да скочи с 23 %. 

Затова учените препоръчват да се засили контролът върху работата на вентилационните системи, да се увеличат входовете и изходите на помещенията, в които се провеждат концерти и спортни състезания. 

Според експертите, с такива мерки е възможно забавяне на разпространението на COVID-19, без да е необходимо да се отменят всички публични мероприятия.

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 2166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 137

България в пламъци: Над 140 активни пожара, военни и ЕС помагат

автор:Дума

visibility 2204

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 2421

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 2403

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 2227

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 2325

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 2317

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 2431

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 2247

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 2447

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 2424

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 2336

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ