20 Май 2024понеделник21:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изнасяме 40 на сто от тока

Производството на електроенергия се е увеличило с 30% на годишна база

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 278

България е изнесла 40 на сто от произведения в страната ток на годишна база. Това става ясно от данните на НСИ. През септември в страната са произведени малко над 4 тераватчаса електроенергия. Спрямо септември 2020 г. производството на ток се увеличава с малко над 30%. На месечна база ръстът е от 3,6%. От данните става ясно, че около 40% от тази електроенергия е била изнесена. В страната са реализирани около 2,4 тераватчаса, което е спад от 2,5% на годишна и от 12,7% на месечна база.

От началото на годината производството на ток у нас расте с почти 16% на година, а потреблението - с близо 5%, показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), написа investor.bg. В първите 11 месеца в страната са произведени над 41 тераватачаса електроенергия, като основна заслуга имат базовите мощности, чието производство расте с 14%. Водните централи също отбелязват ръст на производството от над 50%.

От средата на август в страната цената на електроенергията започна да расте и за да бъде преодоляна кризата, правителството поиска ТЕЦ "Марица Изток 2" да заработи на пълна мощност. От миналата седмица за пръв път на електроенергийната ни борсата цената в сегмента "Ден напред" надхвърли 500 лв. 

Според експертите това са разрушаващи цени. Цени, които определено са във вреда за пазара. Според сайта 3e-news.net стойността от 250 евро за мегаватчас вече е в миналото. Цените се насочиха към ниво от 270-300 евро за мегават, с 60 евро нагоре. Оказва се, че никой експерт не се наема да прогнозира докога ще продължи скокът в цените в активния зимен сезон.

Коментар - в статията на Евгени Гаврилов "Токът - на прицел".

 

 

  

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ