11 Юли 2025петък21:25 ч.

Извънредно положение в словашки болници

Хиляди лекари подават оставки заради ниско заплащане

/ брой: 274

автор:Дума

visibility 557

Словакия обяви извънредно положение в 15 болници, за да гарантира, че работата на здравните заведения няма да пострада. Това се случи, след като близо две хиляди доктори подадоха оставка заради ниските си заплати, предаде Асошиейтед прес. Оставките ще влязат в сила от 1 декември, ако не бъдат изпълнени исканията на медиците за по-високо заплащане. В словашките държавни болници работят повече от 7000 лекари.
След извънредно заседание на правителството, свикано заради критичната ситуация, премиерът Ивета Радичова съобщи, че мерките важат за 15 болници, включително две клиники в столицата Братислава. Извънредното положение означава, че лекарите са длъжни да останат на работните си места. В противен случай рискуват глоби и дори лишаване от свобода. Словашкото правителство предложи увеличаване на заплащането с 300 евро на месец, но лекарите настояват за 700 евро.
Министърът на здравеопазването Иван Ухлярик подчерта, че още не е ясно колко лекари ще променят решението си и ще приемат предложенията на правителството. Той поиска от съседни страни за пратят лекари, за да помогнат на Словакия в трудната ситуация.
Във вторник бе насрочена лекарска стачка и в град Банска Бистрица. Премиерът Радичова заяви, че положението е много сериозно. Тя се съгласи, че лекарските заплати са ниски, но обясни, че правителството не може да си позволи големи увеличения поради дълговата криза в Европа. Словакия е една от 17-те страни от еврозоната.
Сътресения в здравния сектор в Словакия имаше още от началото на годината. От 1 януари 2011 г. в Германия и Австрия отпаднаха ограниченията за пазара на труда и се очакваше масово изтичане на специалисти заради чувствителните разлики в заплащането. През май словашките медици излязоха на протест и заплашиха с оставки по примера на чешките си колеги, които предприеха тази тактика по-рано през годината. Зад протестната инициатива застана Асоциацията на медицинските синдикати (LOZ), в която членуват над 2000 от 18-те хиляди практикуващи в Словакия лекари.
Все повече лекари и медицински сестри от Източна Европа заминават на Запад за по-високи заплати и по-добри условия на работа и това преселение става все по-масово в страните сериозно засегнати от кризата. В Унгария например през 2010 г. 1111 лекари са поискали сертификат от местните власти, за да заминат на работа в чужбина, което е скок от 25% в сравнение с 2009 г. Тези данни не са толкова тревожни при положение, че в страната има 30 000 лекари, но будят тревога, като се има предвид, че всяка година се дипломират 800 медици. Полша обаче успя да намали бягството на своите медици от 2005 г. насам, като увеличи заплатите и инвестициите за обучението на кадри. Но причината за преселението на лекарите не са само заплатите, а порочното функциониране на здравните системи, отбелязват експерти.  

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ