11 Юли 2025петък09:38 ч.

Коалиция за България:

Кабинетът да вземе спешни мерки за реколтата

ГЕРБ не изпълняват обещанията си към земеделците, Мирослав Найденов да каже какво прави, настояват социалистите

/ брой: 168

автор:Ира Тодорова

visibility 2996

Парламентарната група на Коалиция за България настоява правителството да предприеме спешни мерки за решаване на проблемите с прибирането на реколтата и обезпечаване на следващата. Това обяви вчера в декларация от името на групата на КБ Пенко Атанасов. Неблагоприятните метеорологични условия не позволяват земеделските производители да приберат в срок реколтата от есенниците, влошава се и качеството на зърното, посочиха социалистите. В същото време от Министерството на земеделието и храните нямат готовност да подкрепят производителите.
Българското земеделие години наред осигурява не само хлебния баланс на страната, но и значителни приходи в републиканския бюджет от износ, заявиха още социалистите. Само от зърнената реколта 2008/2009г. са изтъргувани и изнесени над 1,4 млн. тона, с което се поддържа положителното търговско салдо в аграрния сектор, подчертаха те. От КБ са обезпокоени от факта, че по области не са създадени кризисни щабове за оценка на щетите от проливните валежи, за да могат земеделските производители да бъдат компенсирани. В най-добрия случай те вече са загубили около 100 кг от декар продукция, което неминуемо ще се отрази на финансовите им резултати, се казва в декларацията. Не на последно място по данни на МЗХ към 22 юли са прибрани едва 27% от площите с пшеница, което представлява около 1 млн. тона продукция. А е известно, че досега всяка година към края на юли са прибирани почти 100% от площите на ечемика и над 75% от тези на пшеницата, подчертаха от КБ.
В декларацията се посочва още, че продукцията на семепроизводителите е застрашена от бракуване. Въпреки обещанието си министърът на земеделието още не е поискал от Европейската комисия да прехвърли допълнително финансиране по мярката за купуване на земеделска техника, средствата по която вече са изчерпани, посочиха още от левицата.
Именно заради това социалистите настояват още следващата седмица Мирослав Найденов да докладва пред депутатите за актуалните проблеми в земеделието, както и какви мерки смята да предприеме правителството за решаването на трудностите в отрасъла.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ