18 Април 2024четвъртък10:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кабинетът създава прокурор, по-недосагем от главния

автор:Дума

visibility 2562

Кабинетът създаде нов пост за прокурор с мандат от 7 години, който може да се окаже по-независим и по-недосегаем дори от сегашния главен прокурор. Този покурор няма да се отчита пред главния и може да прави разследвания, без да му докладва за резултата. Новият пост е част от промените, свързани със съдебната реформа, предложени на днешното извънредно заседание на кабинета. Премиерът обясни какво предлага и го оправда с препоръките на Венецианската комисия. Всъщност обаче предложеното е точно в разрез с изискванията на комисията.

Новият вид  ще бъде началник на инспектората във Върховната касационна прокуратура и ще се избира с квалифицирано мнозинство от 2/3 от членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Според правосъдният министър Данаил Кирилов, „тези промени са изцяло в конституционната рамка“ и не „засягат ексклузивността на функциите на прокуратурата.

Правителство възнамерява да направи реформата с промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.

Венецианската комисия само преди ден направи малко по-различни препоръки. Тя настоя да се промени самия Висш съдебен съвет. Комисията препоръча членове на ВСС, които не са свързани с прокуратурата, да могат да предлагат започване на разследване или дисциплинарно разследване срещу главния прокурор. На този фон кабинетът "Борисов" предлага Прокурорската колегия, която е в сериозна зависимост от волята на главния прокурор, да избира магистрата, който ще разследва главния прокурор.

"Независимият" магистрат, който предлагат от кабинета, няма да разполага с отделен бюджет, което също поставя под съмнение неговата бъдеща ефективност. Освен всичко друго, пакетът от промени няма да бъде подложен на задължителното по закон обществено обсъждане.

Спорен е въпросът дали промените не са в разрез с Конституцията. Член 126 ал. 2 от конституцията постановява, че „главният прокурор осъществява методическо ръководство върху всички прокурори“. Това означава, че няма как да има напълно “независим“ прокурор без промяна в основния закон или правителството се опитва да заблуди обществото и международните партньори.

Припомняме, че преди ден Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Проблемът, според комисията,  не може да бъде решен с едно изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.

Венецианската комисия предложи няколко начина, за да се направи механизмът за премахване на недосегаемостта на главния прокурор по-ефективен. Като например да се отнеме правото на главния прокурор да дава инструкции в случаи, които го засягат.Членовете на Върховния съдебен съвет, които не са свързани с прокуратурата (съдиите), трябва да имат право да внесят искане за отстраняване на главния прокурор, както  и да се свали необходимия праг на мнозинство, което може да решава за отсраняването на главния прокурор.

Венецианската комисия твърди, че главният прокурор трябва да може да бъде отстраняван с “постижимо“ мнозинството от Висшия съдебен съвет. Комисията настоява съдът да има право да преразглежда решението на разследващите да не се образува наказателно разследване срещу главния прокурор.

България трябва да се откаже от плоския данък

автор:Дума

visibility 747

/ брой: 73

Правителството взе 200 млн. лв. вътрешен заем

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 73

Близо 500 000 души обявиха доходите си пред НАП

автор:Дума

visibility 640

/ брой: 73

БАКБ купува Токуда банк

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 73

Киев провокира риск от ядрена катастрофа

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 73

Израел търси умен отговор срещу Иран

автор:Дума

visibility 756

/ брой: 73

Китайската икономика надмина очакванията

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 73

Започна наказателно дело срещу Тръмп

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 73

Мътилката

автор:Александър Симов

visibility 834

/ брой: 73

За гарантиран достъп до услуги и дом за всеки

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 73

Правим голямо ляво патриотично обединение

visibility 756

/ брой: 73

Обида за дипломацията

visibility 749

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ