23 Юли 2025сряда15:31 ч.

Кабинетът не уважи новите министри

Липсва посока на развитие и път за излизане от кризата. Затъва се в блато на безизходица. Това е трагедия за България, отсече Сергей Станишев

/ брой: 69

автор:Ира Милева

visibility 2004

С комично гласуване в пленарната зала вчера клетви като министри положиха Делян Добрев и Десислава Атанасова.
След над 4 часа дебати "за" оставката на Стефан Константинов като министър на здравеопазването и назначаването на Атанасова гласуваха 119 от мнозинството и независимите, а 44 бяха против. Независимият Георги Терзийски обаче скочи и заяви, че е гласувал против, но колегата до него се е пресегнал и натиснал "за" с неговата карта. След настъпил хаос в залата предложението бе прегласувано и отново прието. Димитър Чукарски пък предложи на Цецка Цачева да пренареди депутатите в залата на "подкрепящи правителството" и "неподкрепящи", за да не ставали подобни фалове.
Освобождаването на Трайчо Трайков и назначаването на Делян Добрев като икономически министър бе подкрепено от 119 от мнозинството, а 42 бяха против.
Цялата процедура по смените в кабинета проследи в парламента единствено Симеон Дянков. Той изчете надлежно биографиите на двамата кандидати, след което седна и си води записки по дебатите. Останалото правителство се бе изнесло на заседание в Кюстендил.
"Отсъствието на премиера в парламента в такъв момент доказва, че всичко в държавата е обърнато с главата надолу и с краката нагоре", заяви председателят на ПГКБ Сергей Станишев. Според него правителството контролира гражданите, а не обратното, и отношението към Народното събрание е пълно доказателство за безкрайността на тази порочна дейност. Станишев бе категоричен, че промените в кабинета няма да променят нищо в държавата, защото няма да има никаква промяна в политиката.
"Проблемът е, че липсва посока на развитие и път за излизане от кризата. Затъва се в блато на безизходица. Това е трагедия за България", отсече лидерът на БСП. Той допълни, че всеки в държавата освен ГЕРБ вижда, че нещата отиват на зле. Председателят на ПГКБ обаче обясни, че това е целенасочена линия, тъй като колкото повече българите са по-отчаяни, по-смазани от битовите проблеми, толкова по-удобно е на тази авторитарна власт. Станишев заключи, че наследството от това правителство ще е опоскана държава с безкрайно обедняло население и нефункциониращи институции. Единствената отговорност за това е на Бойко Борисов, изборът на министри е негов, отсече Станишев.
Не може на третата година от управлението да констатираш, че не е направено нищо, коментира Станишев смяната на Трайчо Трайков. Той припомни, че така и не стана ясна позицията на правителството за АЕЦ "Белене". От друга страна, от изказванията на Делян Добрев става ясно, че предстои нов завой в политиката по отношение на шистовия газ, изтъкна соцлидерът.
"Реформа в здравеопазването не може да бъде направена в оставащата година", заяви Станишев. Той припомни на седящия в залата Дянков за откраднатите на практика 1,4 млрд. лв. от здравните осигуровки на хората и му обясни, че това не е данък, а парите на хората за здраве. След това попита каква реформа ще се прави тепърва, след като няма пари. Само за пример Станишев даде задълженията на болниците за близо 600 млн. лв. Станишев подчерта, че БСП никога не е приемала да се правят здравни каси за богатите, а публичната здравна каса да поеме бедните.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ