Кабинетът обмисля вдигане на осигурителната вноска за пенсия
Няма да се вдига пенсионната възраст засега, заяви Деница Сачева
/ брой: 78
В средносрочен план трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и повече услуги и по-високи пенсии. Това обясни вчера в НС председателят на социалната комисия Деница Сачева във връзка с идеята за пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Няма готова пътна карта, тепърва ще се изработи, решението, с което предлагаме да се възложи на експертите, институциите, министерствата на труда, на финансите и НОИ, е да я изработят в срок от 6 месеца и да бъде представена в парламента, уточни тя. Проектът за решение е внесен в парламента от депутати от управляващото мнозинство.
По думите на Сачева пенсионният ни модел все още не е изпълнен в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен. "За да се видят ефектите, са необходими поне 40 години. Но същевременно е минало достатъчно време, има нови тенденции, свързани със застаряване на населението, а и все по-малко хора влизат на пазара на труда. До 5-6 години те ще бъдат около 50 хиляди, а ще излязат в пенсия около 100 000 -110 000 души. Това са сериозни дисбаланси, които имат отношение към финансовата устойчивост на системата и по-адекватни пенсионни възнаграждения", изтъкна Сачева.
"Няма как с едни и същи пари да искаме да получаваме повече и повече услуги и пенсия. От друга страна, пенсиите, които са от нетрудови доходи, трябва категорично да излязат от системата за социално подпомагане", посочи тя. Сачева съобщи, че финансовото министерство е предложило увеличението на осигурителната вноска с 1% от 2027 г. и с още 2% от 2028 г.
"Към момента няма планове да бъде увеличавана пенсионната възраст, но трябва да се вземе под внимание фактът, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят. Има и хора в системата на ранното пенсиониране, които продължават да се трудят", увери Сачева. Тя обърна внимание, че е подготвен законопроект, свързан с втория стълб на пенсионното осигуряване и с така наречените мултифондове. В момента парите се инвестират консервативно и с въвеждане на подфондове хората ще могат да преценяват как да инвестират парите си, коментира Сачева.
В понеделник министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов призова за предпазливост при коментирането и вземането на решения относно промени в пенсионната възраст. "Имаме шест месеца на разположение да разгледаме всички доклади, да се направят нужните анализи и срещи и едва тогава да коментираме какво трябва да се прави в пенсионната система и как да бъде направена пътната карта", коментира той.