26 Юли 2026неделя05:56 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Къде го чукаш, къде се пука

/ брой: 104

автор:Аида Паникян

visibility 782

Връщаме се към тема, която само преди дни бе водеща във вестника ни. И преди дни бе коментирана на страниците му. Но очевидно темата с детските градини има не един аспект. И очевидно проблемът не е само на децата и на родителите им. Той се оказва с още по-големи размери и многообразни посоки.
Проблемът е не само в това, че родителите могат едва ли не по-лесно да вкарат детето си в университет, отколкото в забавачка. Проблем е и това, че онези, които трябва да правят политиката в тази област, не са си направили сметката, когато е трябвало. Още преди 5 години се заговори за назряващия проблем с недостига на места в детските градини, когато вън от забавачките останаха около 3 хил. малчугана. Но тогава нямаше чуваемост от страна на администрацията на сегашния премиер и тогавашен кмет. Лошото е, че сгради, определени за детски заведения, продължава да се отдават под наем на частни фирми и фондации срещу символични суми. Още по-лошото е, че въпросните фирми, предоставящи образователни услуги (за образователна услуга може да се брои и курсът по ВиК, и курсът по фризьорство и маникюр), конкурират по леоялен начин колегите си от частните училища, защото ако месечният наем е 500 лв., той може да бъде "избит" с половината месечна такса на един ученик... Ето още един аспект на проблема с детските градини. Наемът в общинска сграда е нисък - който може, се възползва.
Пустеят терени, отредени точно за детски градини. След като останат незастроени по предназначение, вероятно те се преотреждат за други постройки. Иначе бутафорни мораториуми върху използването на детските градини от частни фирми - колкото си исаме. Отделен въпрос е дали се спазват или просто се отменят (негласно и полулегално) точно от тези, които са ги измислили.
Наглост до безкрайност пред хората, които са повярвали и гласували. Само дето софиянци, в това число и родителите на онези 18 071 деца, вече не знаят до къде може да стигне тази наглост и какви поразии ще остави след себе си, нито кой ще се заеме да ги оправи.
Вероятно точно когато общината се размърда да строи детски градини, отново децата ще намалеят. Защото раждаемостта рязко спада от миналата година насам. И така лесно ще могат да измие ръцете си от натворените безобразия.

Карикатура на деня - 24.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 2198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ