25 Юли 2025петък18:03 ч.

Как контролираният вот се маскира зад преференции

автор:Дума

visibility 2596

Нелогично струпване на преференции за един и същи кандидат в един район и дори в една избирателна секция показва нагледно как се купуват избори. На няколко места в страната, в малки общини и села, кандидати на ГЕРБ събират изключително много преференции, без дори да са стъпвали в района или да са свързани биографично с него. Сред странните "фаворити" са Лиляна Павлова, Александър Йорданов и Емил Радев, пише OFFNews. Медията вади данни от протоколи от Врачанско, Монтанско, Пернишко и Плевенско, от които ясно личи как се използват преференциите за контролиран вот. Всеки продавач на гласове е инструктиран кой номер преференция да ползва, за да отчете вота. Купенити гласове са маркирани с преференции за хора на по-задни места в листите. Така лесно се проследява в протоколите, а едновременно с това не бърка в партийните сметки и не размества кандидатите.
Самите кандидати не са поръчители и високият им личен резултат по места вероятно е изненадал и самите тях, допълват от OFFNews.
Така например ГЕРБ печели убедително изборите в Брезник, Пернишко, а брезничани масово да гласували с преференция за Лиляна Павлова. Тя печели внушителен брой преференции в 4-те по-големи секции - от общо 498 гласа за ГЕРБ лично за Павлова са дадени цели 206 гласа.
Същата и е схемата в с. Дивотино, Пернишко, само че там вотът е маркиран с преференция за Ивелина Василева - 26 от 88 гласа за ГЕРБ отиват за нея.
 В Монтанската община Бойчиновци аномалиите в протоколите са в две посоки - необяснима популярност на Емил Радев от ГЕРБ и стабилен вот за ДПС.
Цели 1985 преференции е получил кандидатът на СДС в листата на ГЕРБ Александър Йорданов в област Враца. Резултатът му е по-висок от този на всеки друг кандидат от листата.
Изключително любопитен резултат са получили ГЕРБ в секция № 291700006 в Любимец. Според окончателните данни в протокола, за ГЕРБ са гласували 221 души. До един избирателите на ГЕРБ в тази секция са отбелязали с преференция осмия в листата на партията Емил Радев - така той има 221 преференции.
Засега няма информация прокуратурата да се е сезирала за купуване на гласове по тази схема.

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 405

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 447

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 404

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 786

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ