18 Септември 2025четвъртък05:30 ч.

Книги

Как се възпитават малки планинари

Няма нужда да чакате децата ви да станат на 10 и повече години, за да ги заведете на планина, съветва Владимир Сотиров

/ брой: 137

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2056

"На планина с деца" от Владимир Сотиров (изд. "БГ книга", илюстрации и корица Марко Марков) е наръчник с идеи и съвети, които ще убедят и най-скептичните читатели, че организирането на поход с най-малките на възраст туристи е напълно възможно, че носи много положителни емоции, развива качества и възпитава ценности. Историите на дядо Владо, който вече 15 години ходи с внуците си из Рила, Пирин, Родопите, а и не само там, ще мотивират всеки, който обича природата, да избере подходящ маршрут и да нарами раницата.

В наръчника има подробни препоръки и рецепти, както и отделно приложение с близо 40 различни варианта за еднодневни и няколкодневни екскурзии с различно ниво на трудност.

В основата на книгата са екскурзиите на Владимир Сотиров с внуците му в продължение на 15 години - от 2003-та, когато се ражда първият, до 2018-а, вече с четиримата. Пътеписите с много снимки са поместени в планинарския форум www.planina.e-psylon.net, където авторът е с истинското си име.

"Тази книга е за моите внуци, но всичко написано важи и за вашите деца. В началото беше само един внук, а след време станаха четирима. Заедно с мен - петима в дядовата ръкавичка, нашата палатка. Из Рила и Пирин, в Родопите... Всяко дете се присъединяваше към планинарската ни дружина от двегодишно, а аз, хм, прескачайки от шейсетте към седемдесетте, вече съм на 75", споделя авторът. 

Съвети

- Ако по картата разстоянието е три часа път, предвидете пет. Ако с тази сметка се оказва, че ще пристигнете към 15.30 ч., закръглете на 16. Но ако получите 20, замислете се върху маршрута!

- Най-добре е планинарската индианска нишка да приема следния обичаен ред: най-отпред е най-малкият, най-отзад - най-старият. Защото скоростта на влака, както знаем, се определя от най-бавния вагон, в случая първия.

- В планината всички сме равни! Мен никой не ме носи и аз не нося никого!

- Когато сте на хижа в планината или на вила, редувайте разходките: две къси (сутрин и след обяд) с една дълга целодневна.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ