14 Юли 2025понеделник15:20 ч.

Актуално

Как ще се променят заплати, пенсии и социални помощи в евро

КНСБ с разяснения относно влизането на страната ни в еврозоната

/ брой: 97

автор:Дума

visibility 7063

1. Какво ще стане със спестяванията ми в банката, които са в левове?
- На датата на въвеждане на еврото в България всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от деня на въвеждане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари, посочват от КНСБ, предаде pariteni.bg.
2. Ще се променят ли лихви по кредити и депозити след въвеждане на еврото?
- Ако договореният лихвен процент по кредита/депозита е фиксиран, банката следва да продължи да прилага фиксиран лихвен процент и след въвеждането на еврото. Преминаването от фиксиран лихвен процент в левове към фиксиран лихвен процент в евро не може да води до по-неблагоприятни условия или резултати, както за клиента, така и за банката.
Ако договореният лихвен процент по кредита/депозита е променлив, той ще бъде преобразуван по методика, която гарантира, че резултатното лихвено плащане в евро е еквивалентно на това в левове към датата на извършване на конверсията.
3. Имам кредит за жилище в евро. Може ли банката да иска предоговаряне на условията по него след въвеждане на еврото?
- От датата на въвеждането на еврото всички заеми, първоначално отпуснати в левове или заеми с валутна клауза в евро, ще се считат за заеми в евро, като те се превалутират по официалния фиксиран курс, изразен до пети знак след десетичната запетая, и се закръглят по правилата, разписани в Закона за въвеждане на еврото.
Няма да се допуска въвеждането на еврото да се използва като условие за предоговаряне на клаузи по вече сключени договори между банките и техните клиенти или като основание за други подобни действия от банките по отношение на техните клиенти, които биха ги поставили в по-неблагоприятна финансова позиция спрямо позицията им преди превалутирането.
Това ще важи и за небанковите финансови институции, които предоставят кредити на клиенти.
4. Вложил съм пари в инвестиционен фонд. По какъв начин ще получа информация как приемането на еврото ще повлияе на моята инвестиция?
- В периода на двойно обозначаване управляващите дружества и националните инвестиционни фондове от отворен тип публикуват на интернет страниците си обобщената информация с паричните стойности в левове и в евро.
През този период инвестиционните посредници обозначават двойно в левове и в евро също и баланса на паричните средства по левова сметка на клиента, общата стойност на финансовите инструменти на клиента, както и информация за таксите и разходите.
В същия период, при предоставяне на инвестиционни услуги по управление на портфейл на непрофесионални клиенти, управляващите дружества и лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, обозначават двойно в левове и в евро и баланса на паричните средства по левова сметка на клиента, общата стойност на финансовите инструменти на клиента, както и информация за таксите и разходите.
5. Участник съм в търговията на стокова/фондова борса. Интересува ме каква информация ще получа за инвестицията си при промяната на лева с евро.
- В периода на двойно обозначаване инвестиционният посредник, организиращ място на търговия, обозначава в левове и в евро:
- оборота на съответното място на търговия, публикуван на интернет страницата на мястото на търговия;
- цена на отваряне, цена на затваряне, минимална и максимална цена, предишна цена на затваряне и среднопретеглена цена на всеки финансов инструмент на интернет страницата на мястото на търговия.
6. Каква ще е заплатата/пенсията ми или социалната помощ след въвеждането на еврото?
- Заплатите, обезщетенията, паричните и социалните помощи, както и пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване ще се изплащат в евро от датата на приемане на единната европейска валута в България. Те ще се превалутират в евро, като ще се закръгляват до най-близкия евроцент, като, ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
7. Автоматично ли ще се превалутират средствата в моя пенсионен фонд?
- Всяко пенсионноосигурително дружество трябва да актуализира информацията по партидите на своите клиенти, като спазва правилата за превалутиране и закръгляване.
В периода на двойно обозначаване пенсионноосигурителните дружества обозначават двойно – в левове и в евро, наличните средства в индивидуалните осигурителни партиди на осигурените лица, във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, както и в аналитичните сметки на лицата, получаващи плащания от фондовете за разсрочени плащания, към края на календарната година преди датата на въвеждане на еврото. Информацията се предоставя безплатно.
8. С приемането на еврото ще се променят ли договорите?
- Въвеждането на еврото няма да засяга действието на съществуващите договори с позовавания на лева или с препратки към лева, в т.ч. срокове и задължения, съгласно който и да е договор.
Всички стойности, посочени в левове, в съществуващите договори ще се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване, съгласно Закона за въвеждане на еврото, като позоваването в договорите на лева без посочване на стойността се счита за позоваване на евро.
Въвеждането на еврото не дава право на страна по договор едностранно да измени или прекрати такъв договор, освен ако между страните изрично е уговорено друго.
9. Ще има ли промени в застраховките, които съм сключил?
- Клиентите на застрахователните дружества трябва да бъдат информирани за промените, свързани с техните полици. В допълнение, всички застрахователи и застрахователни посредници трябва да обозначават двойно - в левове и в евро - от първия месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото до 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България:
> общата сума, дължима от застраховащия по сключван в този период застрахователен договор, както и размера на вноските при разсрочено плащане на застрахователната премия по такъв договор;
> съобщенията за размера на дължими в този период вноски по застрахователен договор, независимо от датата на неговото сключване, при разсрочено плащане на застрахователната премия, когато такива са договорени.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ