Камбаните на "Св. Александър Невски" възвестяват коронацията на Борис Годунов
Знаменитата творба на Мусоргски ще бъде изпълнена пред храма върху сцена с размери 50 на 36 метра
/ брой: 143
Върху сцена с дължина 50 метра и дълбочина 36,5 метра на площада пред катедралния храм "Св. Александър Невски" ще се разгърне действието на най-новия проект на акад. Пламен Карталов - "Борис Годунов" от Модест Мусоргски. Знаменитата творба на руския композитор, 175 години от чието рождение се навършват през 2014 г., ще бъде представена на 27 (за тази дата билетите са продадени), 28 и 29 юни и на 3 и 4 юли от 21 ч. Спектаклите, които ще бъдат предшествани от кратка видеопрожекция на църковно-славянски песнопения в изпълнение на Борис Христов, ще продължават почти до полунощ. Началото на представлението поставя монах, който преминава по сцената, биейки клепало, а камбаните на храма ще възвестяват царската коронация по време на действието. За първи път тя ще се случва не в храма, а на открито, пред целия народ, сред който и 1400-те зрители по трибуните. Ритуала ще извършва патриарх Йов - за ролята е поканен известният драматичен актьор Стоян Алексиев. Това разказа акад. Карталов на пресконференция с журналисти "на терен".
Няколко елемента са акцент в сценографията, която е изцяло режисьорска - преди всичко в нея се вписва величественият храм "Св. Александър Невски", огромни кървавочервени релси пресичат сцената в лъчове - със символика в исторически и метафоричен план, няколко големи руски православни икони, карта на Руската империя от времето на Борис Годунов, живи брези от двете страни на сцената, висока вишка с камбана, на която Пимен стои като летописец, включена е още характерната руска печка, дори живи коне ще преминат в една от картините между публиката и сцената.
Работя по версия, която е съвсем близо до оригинала на Мусоргски и за първи път се представя в спектакъл, но е записвана в радиото, сподели за ДУМА акад. Пламен Карталов, който има многогодишен опит с поставянето на оперни творби на открито - на пл. "Батенберг", на Царевец, в парка на Военната академия и т.н. Отговорността тук е много различна - заради храма, който участва в действието, заради вкарването на архитектурата в режисьорската и сценографската концепция, призна режисьорът. Най-трудното беше да се организира пространството - тази 50-метрова сцена да стане част от храма, но съм доволен от резултата, сподели акад. Карталов. Той е изградил своята концепция за сценографията, вдъхновен от черно-бялата графика "Релси към небето" на художника Боян Донев. 40 души съставляват техническия екип, които по време на спектакъла ще участват и като статисти. Авторка на проектите за многобройните костюми, използвани в тази мащабна постановка, е опитната художничка от киното Марта Миронска.
Първите три спектакъла ще дирижира младият руски маестро Константин Чудовски, главен диригент на операта в Чили, който в деня на пресконференцията навърши 32 години. За мен това е най-добрият вариант на "Борис Годунов", опера от такъв мащаб заслужава този огромен площад пред главния храм, заобиколен от хиляди хора. Гледам и се наслаждавам! Знаменитата руска музика, годишнината на храма, посвещението на Борис Христов, Николай Гяуров и Никола Гюзелев - всичко това е истинско щастие за мен, сподели за ДУМА талантливият ученик на Генадий Рождественски. За съжаление не ги познавам лично, но знам много за тези световни оперни колоси и още от ранно детство съм слушал с наслада тяхното творчество, допълни Чудовски. Много ми харесва сценографията на маестро Карталов и това, че действието се развива около храма - коронацията и оригиналната реч на Борис, истинският камбанен звън, това е фантастично! Убеден съм, че зрителите ще останат възхитени и че тази постановка ще има много спектакли, каза още Чудовски. Той е дирижирал творби на Чайковски, Шостакович, Римски-Корсаков, Прокофиев, Мусоргски в Русия, в Западна Европа, в Чили - там е ръководил 9 спектакъла на "Борис Годунов" под режисурата на Уго де Ана, а залата с 1500 места, препълнена докрай, ги е аплодирала на крака. Чудовски е удостоен с Почетен диплом на Съюза на критиците, а спектакълът е признат за едно от най-добрите събития в Чили за 2011 г.
Представленията на 3 и 4 юли ще дирижира маестро Борис Спасов. В различните вечери ролите ще изпълнят Светозар Рангелов и Мартин Цонев (Борис Годунов), Марио Кръстев и Свилен Денчев (Феодор), Валентина Славова, Ирина Жекова и Силвия Тенева (Ксения), Андреана Николова и Румяна Петрова (Дойката на Ксения), Даниел Острецов и Николай Павлов (Княз Шуйски), Бисер Георгиев и Веселин Михайлов (Андрей Шчелкалов), Ангел Христов, Деян Вачков и Димитър Станчев (Пимен), Костадин Андреев и Пламен Папазиков (Григорий Отрепиев), Петър Бучков и Пламен Кумпиков (Варлаам), Пламен Папазиков и Хрисимир Дамянов (Мисаил), Петя Цонева и Цвета Сарамбелиева (Кръчмарката), Красимир Динев и Цветан Цветков (Смахнатият), Николай Петров и Стоил Георгиев (Никитич), Мирослав Андреев (Доверен болярин), Антон Радев (Митюх).
Спектаклите на "Борис Годунов" са посветени на 100-годишнината от рождението на Борис Христов, 85-годишнината от рождението на Николай Гяуров, на паметта на Никола Гюзелев - и тримата пресъздали незабравими образи в тази прочута творба, и на 90-годишнината от освещаването на катедралния храм "Св. Александър Невски". Те се осъществяват благодарение на подкрепата на Министерството на културата и със спонсорската помощ на Обединена българска банка, Софарма, НИС Петрол България, Алтънбаш и със специалното съдействие на Балетна школа "Маша Илиева" - младият балет на България. "Армеец" АД е официалният застраховател на събитието. Проектът под патронажа на кмета Йорданка Фандъкова е финансиран от Столичната програма "Култура" на Столичната община за 2014 г. и се осъществява в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападния регион за Европейска столица на културата 2019.
Организаторите от Софийската опера и балет съобщават, че входът за публиката за премиерните представления ще бъде откъм черквата "Света София". За продажбата на билети ще работят две каси - срещу черквата "Света София" и откъм Народното събрание. Работата на общинския транспорт се удължава до 1.30 ч. след полунощ.
Акад. Пламен Карталов