22 Ноември 2025събота07:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Карантина за САЩ

/ брой: 54

автор:Юри Михалков

visibility 2536

Русия е убила десетки турски военни по време на бойните си операции в Сирия, подкрепяме Турция, която е наша съюзничка в НАТО, и ще продължим да разглеждаме допълнителни възможности, за да й окажем подкрепа. Това е рекъл дипломат №1 на САЩ Майкъл Помпео пред журналисти.

В момента светът е в пандемия от коронавирусната зараза. На международната сцена обаче се разпространява и друга зараза - от вируса на пагубната, цинична и буквално мошеническа политика на Америка в Сирия (и не само там). И Помпео е конкретният й приносител.

Първо, смъртта на 33-мата (или 50-матата) турски войници е инцидентна, а не целенасочена. Сирийската армия е обстрелвала конвоя им в район на провинция Идлиб и не е била уведомена, че той се намира там. А когато турската страна е уведомила руската за инцидента, обстрелът веднага бил спрян. Съответно аскерът необезпокоявано изтеглил както ранените, така и вече загиналите. Ако Русия искаше да убива турски войници, така ли щеше да постъпи? Да не говорим, че чисто фактологически аскерите са загинали от сирийски, а не от руски части. Да, Дамаск е младшият съюзник на Москва, но това не значи, че точно тя е убила турските войници. Всъщност Помпео разнася заразата на една мошеническа пропаганда.

Второ, Турция се е самонастанила в Идлиб и изобщо в част от северна Сирия - в пълен разрез с международното право. Тя просто е агресор. Опасенията й за националната сигурност, свързани с кюрдите, изобщо не й дават правото да нахлува в съседна държава и да се разпорежда там, както й скимне. Затова и армията на Асад предприе офанзива в Идлиб, в хода на която се стигна да споменатия инцидент. И когато Помпео говори за допълнителна подкрепа за Анкара, той всъщност изразява подкрепата на Америка за турската агресия в Сирия.

И трето, ясно е, че, когато говори за подкрепа на Вашингтон за Турция, Помпео всъщност я насъсква срещу Русия. Анкара да свърши американската работа в Сирия, дори да загинат още хора, дори да са турски войници. Америка за пореден път демонстрира коварната и опасна природа на външната си политика. Светът е под карантина заради COVID-19, но не е ли време да се постави под карантина и разпространителят на такава политика? 

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 1117

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 1037

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 1091

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 1064

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 1146

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ