14 Юли 2025понеделник20:44 ч.

Здраве

Кърлежи и червеи атакуват очите

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 2564

След пороите и с повишаването на температурите зачестиха случаите на атаки в очите от кърлежи и червеи. Това съобщи д-р Гергана Попова, началник на отделението по очни болести в УМБАЛ-Пловдив. Тя припомни, че и миналата година по това време пациенти са търсили помощ при специалистите по очни болести.

Пациентка се обърнала за съдействие с оплакване, че нещо я дразни в окото. При прегледа медиците откриват 8-9 миниатюрни червейчета с размер около 2 мм всяко в конюнктивния сак. Не е ясно как точно са попаднали в окото, тя предполага, че е станало, докато е била на разходка в гората. Със същите оплаквания е било и момче на 14 г., което редовно ходи на тренировки на гребната база. При друга жена е открит кърлеж на клепача, който е успешно отстранен.

Най-неприятният случай е на пациентка с оплакване от постоянно дразнене в едното око и чувство за чуждо тяло. При огледа под конюнктивата се установява червей с дължина 1 см, нагънат като топка. Докато я подготвят за оперативна интервенция, той  "изчезва". Дори изследването с ядрено-магнитен резонанс не успяло да го открие. В момента е под наблюдение. Вероятно ларвата е попаднала по време на преход в планината през почивните дни, смятат лекарите.

Най-често пациентите търсят помощ след разходки сред природата, особено ако са си правили пикник и са седели на тревата, обяснява д-р Попова. Другият поток от пациенти пристига от Гребната база в Пловдив. Според нея най-голям е рискът за децата, защото тичат по неокосените треви и са по-ниски на ръст.

Лечението в подобни случаи е хирургично, след това пациентите провеждат медикаментозно лечение и задължително се наблюдават от очен специалист, обяснява д-р Попова. Миналата пролет са обслужени около 10 пациенти. При нито един от тях не се е стигнало до усложнения.

Препоръката на д-р Попова е да не се ходи по  неокосени ливади. През топлите месеци е задължително да носят очила, които биха ги предпазили от летящи и пълзящи насекоми.

Нашествие от кърлежи и комари

Ако до средата на юни през 2018 г. са уловени 80 кърлежа, то за същия период на т.г. те са 280, става ясно от думите на началника на отдел “Паразитология и ДДД“ към Столичната регионална здравна инспекция Цезарина Илиева. По думите й приключили към момента са приключили обработките на всички големи паркове и градини, на гробищните паркове, на транспортните алеи. Пикът на кърлежите е през април, май и юни, както и септември. 

Контролът на масовите инфекции, предавани от комарите, е в ръцете на държавата, заяви пред БНР директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев. Според него обаче общините не са взели своевременно мерки - още през април.  Специалистът препоръчва, ако възрастен е ухапан от кърлеж, да вземе еднократно две таблетки антибиотик доксициклин, веднага след свалянето на кърлежа. Децата трябва да вземат макролиден антибиотик еднократно. Когато това се направи в момента на свалянето на кърлежа, вероятността за пренасяне на кърлежова инфекция намалява 10,2 пъти.

Комарите, които предават западнонилска треска у нас, хапят след 18,30 ч. и през нощта. Затова специалистът препоръчва хората да ползват репеленти, да носят  дрехи с дълги ръкави и панталони.

8% от заболелите от западнонилска треска умират, припомня проф. Кантарджиев. През 2018 г. у нас са боледували 13 души, като двама от тях са починали.

Етерични масла срещу насекоми

Етерични масла спасяват от комари, кърлежи, мухи и паяци, казва пред МедикалТайм д-р Илияна Енчева-Матеева, началник на отделението по физиотерапия в МБАЛ "Централ Хоспитал". Тя е категорична, че етеричните масла са нетоксична алтернатива за предпазване от насекоми и успешно се прилагат срещу ухапвания от кърлежи, комари, паяци, бълхи, предпазват от мухи, миризливки и др. 

- Босилекът се прилага локално върху засегнатото от кърлежи, комари и т. н. място. Може да се постави в дифузер или в стъклен спрей след разреждане.

- Евкалиптът от дълбока древност се ползва за лечение на рани, защото води до бързото им заздравяване, както и за предотвратяване на инфекции.

- Чаеното дърво помага за лечение на рани, получени след ухапване от насекоми, като се нанася върху тях. Добре се комбинира с лавандула. С него трябва да се внимава, ако в дома има домашни любимци, защото е токсично за тях.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ