23 Юли 2025сряда20:14 ч.

Кипър търси път към НАТО

Критичната география на острова го прави „непотопяем самолетоносач“

/ брой: 12

visibility 15993

Джулиан МАКБРАЙД*
    
В края на 2024 г. президентът на Кипър Никос Христодулидес обяви желанието на неговата държава да влезе в НАТО. Но Кипър ще има големи препятствия по пътя си към пакта: не само рискува фактическа окупация и руско влияние, но ще се сблъска с политиканстване в НАТО и конституционни дилеми.
Последната среща между Христодулидес и Джо Байдън изясни стъпките, които Кипър трябва да извърви. Голяма част от пречките обаче са в Турция, която не признава законното правителство на Кипър.
Две събития допринесоха за задълбочаване на връзките между Вашингтон и Никозия - енергийното сътрудничество между Кипър и Израел и преместеното руско консулство в окупираните от Турция територии след руската инвазия в Украйна.  
Байдън обеща да отмени кипърското оръжейно ембарго, а Никозия преговаря за предоставяне на съветско въоръжение на Украйна в замяна на нови западни оръжейни системи. И Израел обеща да помогне на кипърската армия с прехвърляне на по-старите си танкове „Меркава“.
Присъединяването на Кипър към НАТО ще е тежък бюрократичен процес. Никозия ще акцентира върху турската окупация на острова и ще заложи на задкулисна политика в Алианса. Окупираните северни региони са основна пречка пред членството на Кипър в НАТО, защото кандидатите не трябва да имат териториален спор с друга страна. За да убеди турското правителство, Никозия ще трябва да направи отстъпки на Анкара.
Вашингтон има решаваща посредническа роля в преговорите между Турция и Кипър. За да пречупят „турското вето“ за НАТО, САЩ и Европа могат да осигурят помощ за стагниращата турска икономика, нов пакет оръжия или подкрепа за присъединяването към ЕС.
Ако аспирациите й за членство в НАТО бъдат блокирани, Никозия може да потърси гаранции за сигурност от голяма световна сила - Франция или САЩ.
В момента Париж има възходящи отношения с Гърция и Кипър и е в геополитически конфликт с Турция и Русия. Кипърското правителство може да поиска и договор за отбрана, подобен на този, който Япония, Южна Корея, Филипините и Израел имат със САЩ, защото критичната география на Кипър го прави „непотопяем самолетоносач“.

* Съдебен антрополог и независим американски журналист. Основател на неправителствена организация, която има за цел да разказва историите на жертви на войни. Като бивш морски пехотинец, той използва арт терапия, за да лекува психични травми от военни конфликти

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ