19 Юли 2025събота07:09 ч.

Китай обяви, че е приел Chengdu J-20 на въоръжение

/ брой: 53

автор:Желязко Тенчев

visibility 1897

Изтребителят от следващо поколение J-20 е бил приет на въоръжение в китайските ВВС. Това е съобщил телевизионният канал на китайските въоръжени сили, цитиран от Reuters. Никаква друга официална информация не е дадена по въпроса за новия тежък двудвигателен изтребител, който изпълни първи полет през януари 2011 г. Съобщението е било направено в рамките на телевизионен репортаж, който разказва, че се намалява технологичното и военното изоставане от САЩ чрез строене на нови бойни самолети и кораби. Смята се, че първите два серийни J-20 са били предадени на китайските ВВС през декември 2016 г. През ноември миналата година два самолета бяха официално показани на китайския авиосалон, който се провежда в Джухай. Тогава това бе сметнато за ясен сигнал, че предстои и приемане на въоръжение. Предполага се, че към момента поне шест серийни изтребителя се намират в изпитателния център на китайските ВВС в Динсин. Отделно има ясни индикации, че са построени поне осем прототипа и четири предсерийни самолета. Много малко е известно за новия китайски боен самолет, който лети вече над шест години.
Изтребителят е строен като нискозабележим и има голям вътрешен отсек за носене на въоръжение, както и два по-малки за ракети „въздух-въздух”. J-20 има и оптико-електронна система за обзор.
Машината се задвижва от руски реактивни двигатели АЛ-31Ф-М2, но се смята, че те не дават достатъчно тяга за постигане на високи летателни характеристики с тежкия изтребител.

Chengdu J-20 - китайският Raptor?
Снимка businessinsider.com

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ