16 Февруари 2026понеделник11:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Китай удря САЩ с мита за 3 млрд. долара

автор:Дума

visibility 1563

Китай наложи мита в размер до 25% върху вноса на 128 американски стоки, включително свинско месо и вино. Мярката е отговор на решението на Доналд Тръмп да повиши митата върху вноса на стомана и алуминий от чужбина през миналия месец.
Новите мита на Китай засягат внос в размер на около 3 млрд. долара и влизат в сила от днес. Припомняме, че Пекин предупреди няколко пъти, че ще нанесе контраудар срещу американските мита. Китайските власти са категорични, че този ход цели "защита на интересите на Китай и балансиране" на загубите, причинени от новите американски мита. Въпреки това от Пекин повториха, че не желаят търговска война, но че няма да стоят безучастно, ако китайската икономика бъде засегната.

От своя страна американският президент коментира, че "търговските войни са добри" и че ще бъде "лесно" за САЩ да спечели такива.
Американските власти вече обявиха планове за налагането на още мита в размера на десетки милиарди долари върху китайски стоки. Според САЩ това е отговор на нелоялните търговски практики на Китай, които засягат американски компании, но това засилва вероятността да се предприемат още повече действия в търговската война.
Белият дом заяви, че действа в противовес на нелоялната конкуренция от страна на ръководената от държавата икономика на Китай.
На теория Пекин би могъл да обложи американски технологични компании като Apple например. Такъв ход би могъл да принуди американските технологични гиганти да повишат цените си, за да компенсират загубите.
 

БСП: Винаги ще бъдем на страната на антифашизма

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 31

"Луковмарш" се проведе въпреки забраната на общината

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Готвят промени в приема за детска градина в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Само един лот на "Хемус" е без разрешително за строеж

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Еврото причинило само половината от инфлацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

34 нови влака ще се движат от април

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Появи се и саудитски купувач на "Лукойл"

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

УНИЦЕФ иска безопасни платформи за децата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Епидемия от морбили избухна в Лондон

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Тръмп отново заплаши Иран

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Разнобой в ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 31

Урокът от Петрохан

visibility 1

/ брой: 31

Хотели слагат скрити такси за туристи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

Спре ли АЕЦ "Козлодуй", България остава на тъмно

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 31

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ