11 Юли 2025петък20:46 ч.

Класацията на данъкоплатеца

/ брой: 230

автор:Юрий Борисов

visibility 4453

Вчера Българската търговско-промишлена палата излезе със своята класация "Топ 100. Фирми, водещи в икономиката на България през 2012 г.". Преди няколко месеца в. "Капитал" ни предложи своите класации на 100-те най-големи компании и на 10-те най-добри банки у нас за миналата година. Това е много полезна информация. Най-малкото, защото нашето публично пространство се интересува от всичко друго, но не и от поведението, успехите и провалите на родния бизнес. Въпроси, които са в основата на горещи дискусии във всички зрели общества. Познайте защо.
Време е правителство, синдикати и правителствени организации, които твърдят, че се грижат за благосъстоянието на държавата ни, да предложат свои класации и коментари върху тях. Например как се подреждат компаниите по платени данъци; кои са рекордьори по разлика между оперативна печалба и печалба преди данъци; какви са нормите на печалба у нас и как изглеждат сравнени с обичайните норми поне в Европейския съюз. И всичко това - обяснено търпеливо и подробно, за да започне да се формира съзнание на данъкоплатци, което, общо взето, у нас съществува само на думи.
Има неща, които не разбирам. Например не разбирам как гръцката банка ОББ постига оперативна печалба от 170 млн. лева за миналата година, а като дойде време за данъци, обявява загуба от 40 млн. лв. Не казвам нищо лошо за банката. Просто не разбирам. Разбирам обаче защо "Капитал" по критерия "Стабилност и риск" класира тази банка на 6-о място от 23. Авторите на класацията се интересуват от други неща, не от платените данъци.
Оборотът на стоте най-големи фирми в София е 35 млрд. - това е почти половината от БВП на страната. Най-големият данъкоплатец е Еврофутбол ООД с 30,6 млн. лв. платени данъци. Не разбирам как от каймака на икономиката ни най-голям данъкоплатец е от областта на хазарта. Иначе да живее Еврофутбол! В моята гражданска класация тази компания е на неоспоримо първо място.
Имам питане не само по информацията, с която разполагам, но и по информацията, с която не разполагам. Силно се интересувам какво печелят чуждите вериги у нас. Отворя ли класацията на "Капитал" обаче срещу "Кауфланд" и "Билла" в графа "печалба" пише "няма данни". Тези вериги не си ли съобщават данните?
А  някои неща пък изобщо не разбирам. Къде изчезна например от класациите през последните две години "тигърът" Счетоводна къща ДЕТЕЛИНА 2005 OOД , с един служител, който през 2010 г. обяви печалба от 14,5 млн. лева с норма на печалба 81%? А как е възможен такъв процент на норма на печалба, въобще не ми е ясно. Въпросът обаче за моята некомпетентност е друга тема.

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 126

Тупик

visibility 333

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 371

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 373

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 368

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ