Книга, написана с неподправена любов
/ брой: 177
Доц. д-р Гале Христов
Един от най-известните краеведи в Кюстендилска област - Стоян Танев, е написал нова книга, посветена на родното му село Долна Козница. Не мога да съм напълно безпристрастен към това, защото съм роден в съседното село Блато и с долнокозничани заедно пасехме воловете и овцете в "Кръшлата", а в село Мърводол учихме в прогимназията.
Изследването на Стоян Танев "Долна Козница" (отпечатана в печатница "Графикс ООД-Кюстендил, с управител Антон Хранов) е в обем от 144 страници и съдържа шест раздела - "Обща природогеографска характеристика", "История, население и административно управление", "Социално-икономическа и духовна характеристика", "Културно-историческо наследство", "Предания, житейски и ловни истории" и "Речник на местни диалектни думи".
Стоян Танев прави точна характеристика на природните и географските условия, като обръща особено внимание на каменните гъби "Грънчар" - едно изключително творение на природата, на пещерата в местността Гълъбника, на неповторимия червен божур и Защитената зона за птици "Долна Козница". Подробно са разгледани историята, населението и административното устройство. Посочени са легендите за името на селото и "Козница хан". Описани са махалите, родовете и семействата и откъде са дошли. Проследено е административното управление на селото от далечната 1883 г. до наши дни и са посочени имената на хората, които най-много са допринесли за развитието на населеното място. Направени са задълбочени социално-икономическа и духовна характеристика. Вниманието е средоточено върху зърнопроизводството, плодопроизводството и овцевъдството, чието развитие е свързано с необходимостта от прехранването на жителите на селото.
Разгледана е дейността на Кредитната кооперация "Прогрес", създаването и утвърждаването на ТКЗС, водоснабдяването, здравното, пощенското и телефонното обслужване. Посочена е дейността на жителите за изграждане с доброволен труд на нова сграда на училището и читалището и ролята им за духовното развитие на селото. Авторът проследява богатото културно-историческо наследство на селото. Селище е регистрирано още в каменно-медната епоха (V-IV хил. пр. Хр). През 2009 г. е извадена каменна плоча "Стела", а античното светилище е регистрирано в Археологическата карта на България. Особен интерес представлява разказаното за бита, отделните обреди и обичаи, свързани с раждането, сватбите, погребенията и празниците. С много чувство за хумор Стоян Танев е разказал за житейките и ловните истории. Не може човек да не съчувства на Стойне Гиздав, който не могъл да стане и излезе от долината, защото ментата била виновна...
Речникът, който съдържа 440 местни диалектни думи, е изключително полезен, защото без него много от по-младите читатели на книгата биха се затруднили при четенето на някои от житейските и ловните истории.
Прочел съм много истории на селища в страната. Това, което разказва Стоян Танев за своето родно село Долна Козница, е сред най-добрите. Книгата е написана с много голяма любов към родното му село, с дълбоко познаване на неговата история и проблеми и високо чувство за хумор. С интерес очаквам завършването на петата му книга "Пиперков чифлик - минало, настояще и бъдеще", в което живее от 1975 г.